Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг 2020 йил 4 февралда бўлиб ўтган навбатдаги ялпи мажлисида “Микромолиялаш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартишлар киритиш ҳақида”ги қонун лойиҳаси атрофлича кўриб чиқилди.
Мазкур қонун лойиҳаси Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 23 июлдаги “Микромолиявий хизматлар оммабоплигини ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган. Шунингдек, микромолиялаштиришнинг ҳуқуқий базасини такомиллаштириш ва ҳажмини ошириш бўйича кўрилаётган чораларнинг ҳаётийлигини таъминлашга қаратилган.
Депутатлар муҳокамадаги қонун лойиҳаси юзасидан ўз фикрларини билдирди. Уларнинг қайд этишича, мазкур ҳужжат лойиҳаси мамлакатда ушбу хизматларнинг сезиларли даражада кенгайишига ёрдам беради.
Бу нима учун керак?
Халқ вакилларининг фикрича, микромолиялаштириш қонунчилигини такомиллаштириш энг яхши хорижий амалиётни таҳлил қилишни тақозо этади. Шу жумладан, масофадан туриб хизмат кўрсатиш имкониятларини жорий этиш, кўрсатилаётган хизматлар доирасини кенгайтириш, аҳолида ҳаддан ташқари қарз юки шаклланишининг олдини олиш, аҳолининг молиявий саводхонлигини, молиявий оммабопликни ошириш ва мазкур хизматлар истеъмолчиларининг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш республикада микромолиялаштириш соҳасини янада ривожлантириш бўйича ишларнинг ҳозирги босқичдаги долзарб йўналишлари бўлиши лозим.
Қонун лойиҳасига киритилаётган ўзгартишлар, депутатлар томонидан қайд этилганидек, аҳолининг ва тадбиркорлик субъектларининг микромолиявий хизматларга бўлган эҳтиёжини қондириш, шунингдек, тўлов қобилиятини ошириш, уларнинг ижтимоий ҳимоясини кучайтириш ҳамда кўрсатилаётган микромолиявий хизматлар ҳажмининг ошишига ёрдам беради.

Дела судьям будет распределять автоматизированная система
4 февраля 2020 года состоялось заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов по улучшению социально-политической жизни страны.
В частности, активно прошли дискуссии по представленному на обсуждение в нижнюю палату парламента проекта закона «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан».
Как отмечалось, в стране критически пересмотрен ряд процедур с целью упрощения и стимулирования ведения предпринимательской деятельности, устранены устаревшие, не отвечающие современным требованиям бюрократические барьеры и препоны. В результате принятых мер улучшена деловая среда, в республике созданы широкие возможности для субъектов предпринимательства и частных инвесторов.
Для дальнейшего улучшения бизнес-среды, продолжения начатых в стране реформ по предоставлению еще большей свободы предпринимательству, а также обеспечения правильного применения на местах принятых актов законодательства принято Постановление Президента Республики Узбекистан от 20 ноября 2019 года «О мерах по дальнейшему улучшению бизнес-среды и совершенствованию системы поддержки предпринимательства в стране».
Данный законопроект разработан с целью исполнения этого постановления. Документ послужит проведению ряда реформ в судебной системе, устранению вмешательства человеческого фактора.
В частности, вносятся изменения предусматривающие исключение из полномочий председателя суда норм, связанных с распределением им дел, с внедрением исключительно автоматизированной системы распределения дел между судьями. Посредством этого будет достигнута отмена устаревших, не отвечающих требованиям сегодняшнего времени бюрократических барьеров и перепонов.
В ходе обсуждений отмечалось, что предлагаемые эти и другие изменения послужат еще большему развитию судебно-правовой системы, упрощению осуществления предпринимательской деятельности и его поощрению.