- Халқ таълимини бошқариш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида 3301
2018 йил 9 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлисида бир қатор долзарб қонун лойиҳалари депутатлар томонидан кўриб чиқилди.
Ўзбекистон тараққиётининг бугунги босқичида иқтисодиётнинг етакчи тармоқларини ривожлантириш билан бирга илм-фан ва ташқи сиёсат борасидаги ислоҳотларни янада чуқурлаштиришга қаратилган амалий чора-тадбирлар кўрилмоқда. Ана шундай эзгу мақсадларни, хайрли ишларни амалга ошириш учун эса қонуний асослар зарур бўлади. Шу маънода, барча жабҳада кечаётган туб ислоҳотларга ҳамоҳанг бўлган пухта ва мукаммал қонунлар яратилишини даврнинг ўзи тақозо этмоқда.
2018 йил 9 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг бир қатор долзарб қонун лойиҳалари кўриб чиқилган навбатдаги мажлисида депутатлар муҳокамаларга ана шу мезонлар асосида ёндашдилар. Таъкидлаш жоиз, аввалроқ барча масалалар сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати йиғилишларида муҳокама қилинган эди.
Олий Мажлис қуйи палатаси мажлиси кун тартибидан ўрин олган дастлабки масала – “Фан тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳаси депутатларнинг қизғин баҳс-мунозараларига сабаб бўлди.
Таъкидланганидек, биринчи ўқишда кўриб чиқилган мазкур лойиҳа Ўзбекистон Республикаси Президентининг “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясини “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили”да амалга оширишга оид давлат дастури тўғрисида”ги 2018 йил 22 январдаги Фармонининг 3-банди ижросини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилган.
Бугунги кунда мамлакат илм-фани ва илмий салоҳиятини ҳар томонлама қўллаб-қувватлаш, иқтисодиётни ривожлантиришда фан ва техниканинг ҳиссасини ошириш, амалга ошириладиган илмий тадқиқотларнинг сифати ҳамда самарадорлигини юксалтириш, илм-фан, таълим, ишлаб чиқариш ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш масаласи ҳар қачонгидан ҳам долзарблик касб этмоқда. “Фан тўғрисида”ги қонун лойиҳаси ишлаб чиқилишининг зарурати ҳам айни ана шундандир.
Қонун лойиҳаси билан илмий ва илмий-техникавий фаолият соҳасида давлат бошқарувини амалга оширувчи органларнинг ваколатлари, илмий ходимларни ижтимоий қўллаб-қувватлаш, рағбатлантириш чора-тадбирлари ҳамда давлат илмий-техникавий экспертизаси, илмий ва илмий-техник натижаларнинг илмий ва илмий-техник даражасини, иқтисодий самарадорлиги ва амалий аҳамиятини комплекс тарзда баҳолаш ва мониторинг қилиш белгиланмоқда. Шунингдек, яна бир муҳим жиҳат – илмий ва илмий-техникавий фаолиятни молиялаштиришнинг асосий принциплари, манбалари ва шакллари кўрсатиб ўтилмоқда.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши илмий ва илмий-техникавий фаолият соҳасидаги ҳуқуқий, молиявий, ижтимоий-иқтисодий муносабатларнинг тартибга солинишини таъминлайди.
Шу билан бирга, илмий ва илмий-техникавий фаолият соҳасидаги муносабатларни тартибга солувчи нормаларнинг яхлит бир ҳолатга келтирилиши илмий ва илмий-техникавий фаолият соҳасида ҳуқуқий муҳитни юзага келтиради ҳамда илмий ва илмий-техникавий фаолият барча иштирокчиларининг самарали алоқаларини таъминлаш имконини беради.
Қизғин муҳокамалардан сўнг қонун лойиҳаси биринчи ўқишда қабул қилинди.
Сўнгра депутатлар янги таҳрирдаги “Туризм тўғрисида”ги қонун лойиҳасини кўриб чиқишга киришдилар.
Айни пайтда мамлакат иқтисодиётининг муҳим тармоқларидан бирига айланиб бораётган туризмни жадал ривожлантириш учун ҳар томонлама пишиқ ва мукаммал бўлган ҳуқуқий асос зарур. Бундан 19 йил аввал қабул қилинган “Туризм тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни бугунги давр талабларини бажара олмаётгани бор гап.
Биринчи ўқишда депутатлар эътиборига ҳавола этилган “Туризм тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Қонунилойиҳаси эса, депутатларнинг таъкидлашича, юртимизда замонавий, юқори самарали ва рақобатбардош туризм тармоғини шакллантириш учун ҳуқуқий шароитлар яратишга хизмат қилади.
Қонун лойиҳасида мамлакатда ички ва ташқи туризмни ривожлантириш учун ташкилий шароитлар яратиш, туризм жабҳасидаги муносабатларни ҳуқуқий тартибга солишнинг барқарорлиги, аниқлиги ва мослашувчанлигини таъминлаш, шунингдек, туризм соҳаси субъектлари фаолиятининг шаффофлигини таъминловчи ҳуқуқий механизмларни шакллантириш ҳисобига барча даражадаги бюджетларга туризмдан тушадиган даромадларни ошириш, қонунларимизни туризм соҳасидаги муносабатларни тартибга солувчи халқаро ҳуқуқий ҳужжатлар билан уйғунлигини таъминлашга қаратилган нормалар акс эттирилмоқда.
Депутатлар томонидан қайд этилганидек, қонун лойиҳасининг қабул қилиниши билан туризм фаолияти субъектларининг ҳуқуқий ҳолати аниқлаштирилади, давлат ҳокимияти органининг туризмни давлат томонидан тартибга солиш соҳасидаги ваколатлари аниқ белгиланади. Бу эса, ўз навбатида, ҳудудларнинг туризм салоҳиятини янада мустаҳкамлаш, маҳаллий бюджетларнинг даромад қисмини оширишга олиб келади.
Шунингдек, депутатлар томонидан мажлис кун тартибига киритилган «Жазони ижро этиш муассасаларидан бўшатилган шахслар устидан ички ишлар органларининг маъмурий назорати тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги, «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги ҳамда «Ўзбекистон Республикасининг Консуллик уставига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси қонуни лойиҳалари биринчи ўқишда кўриб чиқилди.

- О конкурсе «Как Сенат защищает интересы народа?» 4014
Депутаты обсудили ряд актуальных законопроектов на состоявшемся 9 октября 2018 годаочередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. Следует отметить, что предварительно все вопросы были обсуждены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группе от Экологического движения Узбекистана.
На нынешнем этапе развития Узбекистана наряду с повышением темпов роста в ведущих отраслях экономики принимаются практические меры, направленные на дальнейшее углубление реформ в области науки и внешней политики. Для реализации таких реформ необходимы законные основы. В этом смысле требованием времени является создание совершенных законов, созвучных проводимым во всех сферах коренным преобразованиям.
С этих позиций депутаты обсудили ряд актуальных законопроектов на состоявшемся 9 октября 2018 годаочередном заседании Законодательной палаты Олий Мажлиса. Следует отметить, что предварительно все вопросы были обсуждены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группе от Экологического движения Узбекистана.
Первый вопрос, внесенный в повестку дня нижней палаты Олий Мажлиса – проект закона Республики Узбекистан «О науке» – стал предметом оживленных дискуссий депутатов.
Подчеркивалось, что рассматриваемый в первом чтении данный проект закона разработан в целях обеспечения исполнения пункта 3 Указа Президента Республики Узбекистан от 22 января 2018 года «О Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
В настоящее время как никогда актуальное значение имеет вопрос всесторонней поддержки науки и научного потенциала страны, повышения вклада науки и техники в развитие экономики, улучшения качества и эффективности осуществляемых научных исследований, укрепления взаимодействия науки, образования и производств. Именно это и диктует необходимость разработки проекта закона «О науке».
Законопроектом определяются полномочия органов, осуществляющих государственное управление в научной и научно-технической сферах деятельности, меры по социальной поддержке и стимулированию представителей сферы науки, а также государственная научно-техническая экспертиза, комплексная оценка и мониторинг научного и научно-технического уровня, экономической эффективности и практической значимости научных и научно-технических результатов. Также еще одним важным аспектом является то, что в проекте указаны основные принципы, источники и формы финансирования научной и научно-технической деятельности.
По мнению депутатов, принятие данного проекта закона обеспечит упорядочение правовых, финансовых, социально-экономических отношений в научной и научно-технической сферах.
Вместе с тем, приведение в единое целое норм, упорядочивающих отношения в научной и научно-технической сферах, послужит созданию правовой среды в сфере научной и научно-технической деятельности, а также обеспечению эффективного взаимодействия всех участников научной и научно-технической деятельности.
После бурных обсуждений законопроект был принят в первом чтении.
Затем депутаты приступили к рассмотрению проекта закона «О туризме» в новой редакции.
В настоящее время для ускоренного развития туризма, становящегося одним из важных отраслей экономики страны, необходима всесторонне и глубоко продуманная правовая база. Следует отметить, что принятый 19 лет назад Закон Республики Узбекистан «О туризме» не в полной мере соответствует современным требованиям.
По мнению депутатов, представленный вниманию депутатов в первом чтении проект закона Республики Узбекистан «О туризме», послужит созданию правовых условий для формирования в стране современной, высокоэффективной и конкурентоспособной сферы туризма.
В законопроекте отражены нормы, направленные на создание организационных условий для развития в стране внутреннего и внешнего туризма, обеспечение стабильности, четкости и гибкости правового упорядочения отношений в области туризма, а также повышение доходов от туризма в бюджет всех уровней за счет формирования правовых механизмов, обеспечивающих прозрачность деятельности субъектов в сфере туризма, обеспечение созвучности, соответствия наших законов международным правовым документам, регулирующим отношения в области туризма.
Как отметили депутаты, принятие проекта закона конкретизирует правовое положение субъектов туристской деятельности, четко определит полномочия органов государственной власти в сфере государственного упорядочения туризма. Это, в свою очередь, послужит дальнейшему укреплению туристского потенциала регионов, повышению доходной части местных бюджетов.
Также депутаты рассмотрели в первом чтении включенные в повестку дня заседания законопроекты Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «Об административном надзоре внутренних дел за лицами, освобожденными из учреждений по исполнению наказания», «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» и «О внесении изменений и дополнений в Консульский устав Республики Узбекистан».