2018 йил 19 июль куни парламент қуйи палатасида Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Қонунчилик палатасининг Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар ва фуқароларнинг ўзини-ўзи бошқариш органлари ҳамда Фан, таълим, маданият ва спорт масалалари қўмиталари билан ҳамкорликда давра суҳбати ташкил этилди.
“2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили” Давлат дастурини амалга ошириш ҳамда БМТнинг бола ҳуқуқлари бўйича Конвенциясини имплементация қилиш доирасида бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги қонунчиликни такомиллаштириш масалалари” мавзуига бағишланган тадбирда манфаатдор вазирлик ва идоралар, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар, инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар, илмий ва таълим муассасалари, фуқаролик жамияти институтлари вакиллари, шунингдек ЮНИСЕФнинг Европа ва Марказий Осиё бўйича Минтақавий директори Афшан Хан иштирок этдилар.
Таъкидланганидек, айни пайтда Ўзбекистонда барча соҳаларда бўлгани каби ёшлар масаласига устувор аҳамият қаратилиб, уларнинг жисмоний, интеллектуал ҳамда маънавий-аҳлоқий ривожланишини юқори даражада таъминлашга қаратилган қонунчилик, дастурий, ташкилий, ижтимоий-иқтисодий ва бошқа чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегиясида оналик ва болаликни мустаҳкамлаш, болалар ва ёшларнинг таълим олишга, малакавий тиббий ва ижтимоий хизматга эга бўлиш имкониятларини кенгайтириш бўйича аниқ чора-тадбирлар кўзда тутилгани тадбирда иштирокчилар томонидан келтириб ўтилди. Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев томонидан 2017 йил 19 сентябрда БМТ Бош Ассамблеясининг 72-Сессиясидаги маърузасида таъкидланган давлатларнинг ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш соҳасидаги сиёсатини такомиллаштириш ҳамда Ёшлар ҳуқуқлари бўйича Халқаро конвенция қабул қилиш юзасидан билдирган ташаббусига тўхталиб ўтилди.
Йиғилишда иштирокчиларнинг эътибори болалар ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича Вакил институтини жорий қилиш ҳамда “Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги болалар ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича Вакил тўғрисида”ги Қонунни қабул қилиш орқали ёш авлод ҳуқуқларини ҳимоя қилиш миллий тизимини мустаҳкамлаш масалаларига қаратилди.
Халқаро ва хорижий тажрибага кўра болалар ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича ихтисослаштирилган омбудсманлар фаолияти, боланинг манфаати йўлида давлат бошқарувини такомиллаштиришга, Бола ҳуқуқлари тўғрисидаги Конвенция қоидаларини қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётига тадбиқ этишга, боланинг шахси, шаъни ҳамда қадр-қиммати, ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатларига жамоатчилик, давлат тузилмалари, шунингдек ота-оналар ва уларнинг ўрнини босувчи шахсларда ҳурмат даражасини оширишга кўмаклашади. Шу нуқтаи назардан келиб чиқиб Ўзбекистонда болалар ва ёшлар ҳуқуқлари бўйича Омбудсман институтининг жорий этилиши, болалар ва ёшларга оид давлат сиёсатини янада такомиллаштиришга қаратилган “Ҳаракатлар стратегияси”да назарда тутилган жамият ҳаётининг барча соҳаларида амалга оширилаётган туб ўзгаришларга, фуқароларнинг, шу жумладан болалар ва ёшларнинг мурожаатларини кўриб чиқишнинг энг муҳим шакллари ва тартибини тубдан қайта кўриб чиқиш асосида уларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш кафолатларини мустаҳкамлашга, болалар ва ёшлар ҳуқуқларини таъминлаш соҳасида давлат органлари ва мансабдор шахслар фаолияти устидан жамоатчилик назорати ва жамоатчилик бошқарувини ривожлантиришга хизмат қилиши айтиб ўтилди.
Тадбир иштирокчилари ҳозирги дунёда таҳдиди кучайиб бораётган диний экстремизм, терроризм, гиёҳвандлик, одам савдоси, ноқонуний миграция, ва “оммавий маданият” каби иллатлардан ёш авлоднинг хавфсизлигини таъминлаш тизимини шакллантириш мақсадида болалар ва ёшлар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича қўшимча тузилмалар тузиш мақсадга мувофиқ эканлигига ишонч билдирдилар.
Шунингдек, тадбирда “Фаол тадбиркорлик, инновацион ғоялар ва технологияларни қўллаб-қувватлаш йили” Давлат дастуринининг 172-бандини амалга ошириш бўйича ишлаб чиқилган “Таълим тўғрисида”ги қонун лойиҳасининг қоидалари муҳокама қилинди.
Давра суҳбатида муҳокама қилинган қонун лойиҳалари ва уларнинг халқаро экспертизасида ЮНИСЕФнинг иштирокини янада такомиллаштириш бўйича тавсиялар қабул қилинди.

Обсуждены вопросы совершенствования законодательства в сфере защиты прав детей с участием международных экспертов
В Законодательной палате Олий Мажлиса состоялся «круглый стол» на тему: «Вопросы совершенствования законодательства в области защиты прав ребенка в рамках имплементации Конвенции о правах ребенка и реализации Государственной программы по реализации Стратегии действий в «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий», организованный Национальным центром Республики Узбекистан по правам человека совместно с комитетами Законодательной палаты Олий Мажлиса по демократическим институтам, негосударственным некоммерческим организациям и органам самоуправления граждан, и по вопросам науки, образования, культуры и спорта.
В заседании приняли участие депутаты, представители ключевых министерств и ведомств, правоохранительных органов, национальных институтов по правам человека, научно-образовательных учреждений, институтов гражданского общества, а также Региональный директор ЮНИСЕФ по Европе и Центральной Азии Афшан Хан.
В Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 гг. предусмотрены конкретные меры по укреплению материнства и детства, расширению доступа детей и молодежи к образованию, квалифицированной медицинской помощи, социальным услугам. Большое внимание уделяется совершенствованию государственной молодежной политики, всесторонней поддержке молодого поколения, широкому привлечению детей и молодежи к физической культуре и спорту. Выступая на 72-й Сессии ГА ООН 19 сентября 2017 г., Президент Республики Узбекистан Ш.Мирзиёев особо отметил острую необходимость совершенствования политики государств в сфере защиты прав молодежи, принятия Международной конвенции о правах молодежи.
На заседании подчеркивалась необходимость укрепления национальной системы защиты прав молодого поколения, путем внедрения института Омбудсмана по правам детей и молодежи, а также принятия Закона «Об Омбудсмане по защите прав детей и молодежи» в Узбекистане.
Отмечалось, что согласно международному и зарубежному опыту деятельности специализированных омбудсманов по правам детей и молодежи способствуют совершенствованию государственного управления в интересах ребенка, внедрению положений Конвенции о правах ребенка в законодательство и правоприменительную практику. Внедрение института Омбудсмана по защите прав детей и молодежи в Узбекистане полностью находится в русле коренных преобразований, осуществляемых во всех сферах жизни общества.
Участники мероприятия высказали твердое убеждение в целесообразности создания дополнительной структуры по защите прав детей и молодежи от возрастающих в мире таких угроз, как религиозный экстремизм, терроризм, наркомания, торговля людьми, незаконная миграция, «массовая культура». Ведение диалога с детьми и молодежью, удовлетворение их запросов и потребностей, оказание им практической помощи в решении их проблем, содействие их физическому и духовному развитию – входят в задачи детских омбудсманов Швеции и многих других стран.
Отмечалось, что согласно международному и зарубежному опыту деятельности специализированных омбудсманов по правам детей и молодежи, они способствуют совершенствованию государственного управления в интересах ребенка, внедрению положений Конвенции о правах ребенка в законодательство и правоприменительную практику, повышению уровня общественного сознания в сторону усиления уважения личности ребенка, его чести и достоинства, прав, свобод и законных интересов как государственными структурами, так и родителями и лицами их заменяющими. Внедрение института Омбудсмана по защите прав детей и молодежи в Узбекистане полностью находится в русле коренных преобразований, осуществляемых во всех сферах жизни общества, задач, предусмотренных «Стратегией действий», которая нацелена на дальнейшее совершенствование государственной политики в отношении детей и молодежи, укрепление гарантий защиты их прав и свобод на основе кардинального пересмотра форм и процедур рассмотрения обращений граждан, развития общественного управления и общественного контроля за деятельностью государственных органов и должностных лиц в сфере обеспечения прав детей и молодежи.
Участники мероприятия высказали твердое убеждение в целесообразности создания дополнительной структуры по защите прав детей и молодежи в целях формирования системы обеспечения безопасности молодого поколения от возрастающих в мире таких угроз, как религиозный экстремизм, терроризм, наркомания, торговля людьми, незаконная миграция, «массовая культура».
Также на мероприятии были обсуждены положения проекта Закона «Об образовании» в новой редакции, разработанного в рамках реализации п.172 Государственной программы «Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий».
На заседании «круглого стола» обсуждены и приняты рекомендации по дальнейшему совершенствованию обсужденных законопроектов и участию ЮНИСЕФ в их международной экспертизе.