11 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев мамлакатимизда амалий ташриф билан бўлиб турган Америка Қўшма Штатларининг Афғонистондаги ярашиш масалалари бўйича махсус вакили Залмай Ҳалилзодни қабул қилди.
Давлатимиз раҳбари меҳмонни самимий қутлар экан, очиқ мулоқот ва ўзаро ишончга асосланган кўп қиррали Ўзбекистон-АҚШ ҳамкорлиги жадал ривожланиб бораётганини катта мамнуният билан қайд этди.
Турли даражадаги фаол мулоқот, конструктив сиёсий ҳамкорлик, изчил парламентлараро алоқалар, янги қўшма савдо ва инвестиция лойиҳалари, кенгайиб бораётган гуманитар алмашинув – буларнинг барчаси Ўзбекистон ва АҚШ стратегик шериклигида янги давр бошланганидан далолат беради.
Учрашувда икки давлат ўртасидаги муносабатларни кенгайтиришга доир, шунингдек, халқаро ва минтақавий аҳамиятга молик долзарб масалалар кўриб чиқилди. Афғонистондаги вазиятни ҳал этишда мамлакатларимиз ҳамкорлигининг ҳолати ва истиқболларига баҳо берилди.
Давлатимиз раҳбари Ўзбекистон Афғонистон билан анъанавий яхши қўшничилик муносабатларини ривожлантиришга муҳим аҳамият қаратаётгани, ушбу мамлакатда барқарорлик ўрнатилиши ва иқтисодиёт қайта тикланишига амалий ҳисса қўшиш тарафдори эканини қайд этди.
Афғонистонда тинч сиёсий жараённи бошлашда афғон халқининг бош ролини назарда тутган ҳолда халқаро ҳамжамият саъй-ҳаракатларини самарали мувофиқлаштириш зарурлиги қайд этилди.
Залмай Ҳалилзод самимий қабул учун давлатимиз раҳбарига миннатдорлик билдирди ҳамда Америка Қўшма Штатлари Президенти Дональд Трамп ва Давлат котиби Майкл Помпеонинг саломини етказди.
Махсус вакил мамлакатимизнинг Афғонистон халқига ҳар томонлама, жумладан, муҳим ижтимоий ва инфратузилмавий лойиҳаларни амалга ошириш орқали ёрдам беришга қаратилган сиёсатини юксак баҳолади.
АҚШ Ўзбекистоннинг Афғонистонда тинчлик музокараларига кўмаклашиш борасидаги конструктив саъй-ҳаракатларини, хусусан, Афғонистон ҳукумати вакиллари иштирокидаги мулоқотнинг навбатдаги даврасини Самарқанд шаҳрида ўтказиш тўғрисидаги ташаббусини қўллаб-қувватлаётгани таъкидланди.
Бундан ташқари, жорий йилда Тошкент шаҳрида Афғонистон бўйича саккизинчи Минтақавий иқтисодий ҳамкорлик конференцияси (RECCA VIII) вазирлар учрашувининг ўтказилиши қўшни давлатларга Афғонистоннинг тинч ривожланишига кўмаклашиш борасидаги ўзаро ҳамкорлик бўйича стратегияни ишлаб чиқиш имконини беради.
Учрашув якунида томонлар Ўзбекистон билан АҚШ ўртасидаги стратегик шериклик муносабатларини янада мустаҳкамлаш, минтақада тинчлик, барқарорлик ва изчил тараққиётни таъминлаш мақсадида Афғонистондаги вазиятни ҳал этиш масалаларида ўзаро ҳамкорликни кенгайтиришга тайёр эканини қайд этдилар.

Президент Узбекистана принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 11 апреля принял делегацию Объединенных Арабских Эмиратов во главе с министром по делам Правительства и будущего Мухаммадом бин Абдуллой аль-Гергави.
Глава нашего государства, искренне приветствуя пребывающую в нашей стране представительную делегацию ОАЭ, дал высокую оценку поступательному развитию узбекско-эмиратских многоплановых отношений.
Подчеркнуто, что плодотворные встречи на высшем уровне, прошедшие в марте этого года в Абу-Даби и Дубае, ознаменовали начало нового этапа в укреплении партнерства и углублении практического взаимодействия между двумя государствами.
По итогам визита были достигнуты важные договоренности и подписан большой пакет двусторонних документов, в том числе по продвижению перспективных инвестиционных проектов в разных отраслях экономики на общую сумму свыше 10 миллиардов долларов. В целях их полномасштабной реализации в нашей стране принята соответствующая «дорожная карта».
В ходе сегодняшней беседы была отмечена важность продолжения активного диалога и интенсивных обменов на уровне государственных организаций, научных центров, ведущих компаний и предприятий, а также банковско-финансовых институтов.
Особое внимание было уделено вопросам взаимодействия по внедрению передового опыта Объединенных Арабских Эмиратов в сфере государственного управления и инновационного развития.
Достигнута договоренность о совместной подготовке экспертами двух стран конкретных предложений по налаживанию сотрудничества в приоритетных направлениях.
Министр аль-Гергави выразил глубокую признательность главе нашего государства за теплый прием и передал приветствия и наилучшие пожелания Президента ОАЭ Шейха Халифы бин Заида Аль Нахаяна, Наследного принца Абу-Даби, заместителя Верховного Главнокомандующего Вооруженными силами ОАЭ Шейха Мухаммада бин Заида Аль Нахаяна и Вице-президента, Премьер-министра ОАЭ, правителя Эмирата Дубай Шейха Мухаммада бин Рашида Аль Мактума.
Высоко оценив проводимые в нашей стране широкомасштабные преобразования в сфере государственного и общественного строительства, социально-экономические реформы, гость подтвердил твердую приверженность руководства своей страны последовательному развитию отношений дружбы и партнерства между Узбекистаном и Объединенными Арабскими Эмиратами.