- Иш ҳақи, пенсиялар, стипендиялар ва нафақалар миқдорини ошириш тўғрисида 4557
Таъкидлаш лозимки, ҳудудларни жадал ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришни таъминлаш, тадбиркорлик фаолиятини амалга ошириш ва инвестициялар, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестицияларни жалб этиш учун максимал даражада қулай шарт-шароитлар яратиш борасида кўрилаётган чора-тадбирлар қатор тизимли муаммо ва камчиликларга дуч келмоқда.
Хусусан, янгидан ташкил этилган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари, инвестицияларни жалб этиш, иқтисодиёт ва тадбиркорликни, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ҳамда туризмни ривожлантириш учун масъул бўлган ҳоким ўринбосарлари томонидан тадбиркорларнинг долзарб муаммоларини ҳал этишга, ҳудудларда ишбилармонлик муҳитини яхшилаш бўйича таклифлар ишлаб чиқишга, шунингдек, мавжуд салоҳиятдан максимал даражада фойдаланишга кўп ҳолларда бепарво муносабатда бўлинаётганлиги кузатилмоқда.
Республика ва жойлардаги давлат бошқаруви органларида кенг тарқалган ва бартараф этилмаётган тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини кўриб чиқиш ва амалга ошириш, зарур ишлаб чиқариш объектлари, ер участкалари ва кредит маблағларини ажратиш, муҳандислик-коммуникация ва бошқа инфратузилма объектларини яратиш масалаларини ҳал этишдаги сансоларлик, бюрократизм ва тўсиқлар билан боғлиқ ҳолатлар тадбиркорлик субъектларини ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга фаол жалб этиш, ялпи ҳудудий маҳсулот ҳажмини ошириш, саноат ишлаб чиқаришини кенгайтириш ва хизматлар соҳасини ривожлантиришни таъминламаяпти.
Бундан ташқари, жойлардаги ваколатли давлат органлари ва ташкилотлари мансабдор шахсларининг малакаси ва амалий тажрибаси етарли даражада эмаслиги, республика давлат бошқаруви органлари томонидан улар фаолиятини ташкил этиш ва мувофиқлаштириш ишларининг сустлиги қабул қилинаётган қарорларнинг самарали ижро этилишига ва ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришнинг мақсадли кўрсаткичларига эришишга салбий таъсир кўрсатмоқда.
Ҳудудларни ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришга тадбиркорлик субъектларини кенг жалб этиш, тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларининг ўз вақтида амалга оширилишини таъминлаш, шунингдек, бўш турган объектлар, ер участкалари ва бошқа инфратузилмадан самарали ва оқилона фойдаланиш мақсадида:
Ҳудудларда тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш комиссияси (кейинги ўринларда Комиссия деб юритилади) 1-иловага мувофиқ таркибда;
тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш ва ривожлантириш бўйича ҳудудий гуруҳлар (кейинги ўринларда – ҳудудий гуруҳлар) 2-14-иловаларга мувофиқ таркибда ташкил этилсин.
ҳудудий гуруҳлар таркибига кирган давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари ва ходимлари асосий иш жойи бўйича мажбуриятларини бажаришдан озод қилинади ҳамда доимий равишда ўзларига бириктирилган ҳудудда бўлади;
Комиссия ва ҳудудий гуруҳлар ишига Комиссия ва ҳудудий гуруҳлар раҳбарларининг қарори билан давлат органлари ва ташкилотларининг бошқа вакиллари ҳам жалб этилиши мумкин;
Комиссия ва ҳудудий гуруҳларнинг сўровлари, кўрсатмалари барча давлат органлари ва ташкилотлари раҳбарлари ва мансабдор шахслари томонидан сўзсиз ижро этилиши мажбурий ҳисобланади.
3. Қуйидагилар:
а) Комиссиянинг асосий вазифалари этиб:
10 кунда камида бир марта жойлардаги давлат органлари ва ташкилотлари даражасида ҳал қилинмаган муаммоли масалаларни кўриб чиқиш ҳамда тадбиркорликни ривожлантиришга, тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини амалга оширишга тўсқинлик қилаётган мавжуд бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этиш;
тадбиркорликни ривожлантириш, тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини амалга ошириш бўйича қабул қилинган қарорлар, шу жумладан, давлат органлари ва ташкилотларига манзилли топшириқлар назарда тутилган қарорлар ижроси устидан тизимли назоратни амалга ошириш;
ҳудудий гуруҳлар томонидан чуқур таҳлил асосида аниқланган тадбиркорликни ривожлантириш, тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини амалга оширишдаги бюрократик тўсиқ ва ғовларни бартараф этиш мақсадида қонунчиликни янада такомиллаштириш бўйича таклифларни ишлаб чиқиш белгилансин;
б) ҳудудий гуруҳларнинг асосий вазифалари этиб:
ҳудудларнинг ижтимоий-иқтисодий ривожланиши ҳолатини, шу жумладан, муҳандислик-коммуникация, ишлаб чиқариш ва бошқа инфратузилмани ўрганиш, шунингдек, уларни, шу жумладан, халқаро молия институтлари ва хорижий тижорат банклари маблағларини жалб этган ҳолда янада ривожлантириш ва такомиллаштириш бўйича таклифлар киритиш;
ҳудудларнинг эҳтиёжи ва салоҳиятидан (ресурс, табиий-иқлим, меҳнат ва бошқалар) келиб чиқиб, инвестиция киритишни талаб этадиган истиқболли лойиҳаларни, шунингдек, бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкаларини ўрганиш ва аниқлаш;
тадбиркорлик субъектлари томонидан қўллаб-қувватланган ва тегишли ҳудудда амалга ошириш таклиф қилинаётган истиқболли лойиҳаларни тезкор кўриб чиқиш чораларини кўриш, салоҳиятли инвесторлар билан музокаралар ва учрашувлар ўтказиш;
тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини, шу жумладан, халқаро молия институтлари ва хорижий тижорат банкларининг кредит линиялари ҳисобидан амалга оширишда тижорат банкларининг иштирокини таъминлаш;
бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкаларини аукцион савдоларига қўйиш билан боғлиқ масалаларнинг тезкорлик билан ҳал этилишини таъминлаш;
жойларда давлат органлари ва ташкилотлари даражасида ҳал қилинмаган тадбиркорлик фаолияти билан боғлиқ муаммоли масалаларни, шунингдек, зарур ҳолларда, истиқболли тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини амалга ошириш бўйича таклифларни Комиссияга киритиш;
вазирликлар ва идоралар, маҳаллий давлат ҳокимияти органлари, шунингдек, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари дирекцияларининг тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини жадал амалга ошириш бўйича фаолиятини мувофиқлаштириш.
4. Комиссиянинг ишчи органи функцияси Ўзбекистон Республикаси Бош прокуратурасининг Тадбиркорлик ва инвестицияларни ҳуқуқий ҳимоя қилиш бошқармасига;
ҳудудий гуруҳларнинг ишчи органи функцияси маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг инвестиция, инновация, хусусийлаштирилган корхоналарга кўмаклашиш, эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналарини ривожлантириш масалалари бўйича котибиятларига юклатилсин.
5. Шундай тартиб ўрнатилсинки, унга мувофиқ:
ҳудудий гуруҳлар молиялаштириш манбаларини (маҳаллий бюджет, вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотларнинг тегишли фаолият соҳалари бўйича бюджетдан ташқари жамғармалари) аниқлаган ҳолда, давлат органлари ва ташкилотлари зиммасига тегишли ҳудудда амалга ошириш учун тавсия этилаётган салоҳиятли лойиҳалар бўйича лойиҳа ҳужжатларини ишлаб чиқиш учун шартнома асосида лойиҳа ташкилотларини жалб этиш юзасидан мажбуриятларни юклаш ҳуқуқига эга;
қонун ҳужжатлари билан белгиланган тартибда аукцион савдоларига қўйиладиган бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкалари тадбиркорлик субъектларининг аниқ инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларини белгилаган ҳолда савдога қўйилади;
тегишли ҳудудда, шу жумладан, бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкаларидан фойдаланган ҳолда амалга ошириш учун тавсия этилаётган салоҳиятли лойиҳалар Ўзбекистон Республикаси Ягона интерактив давлат хизматлари порталида, маҳаллий ижро этувчи ҳокимият органларининг веб-сайтларида ва Интернетдаги ижтимоий тармоқларда жойлаштирилади, шунингдек, телевидениеда эълон қилинади;
тадбиркорлик субъектлари тегишли ҳудудда амалга ошириш учун тавсия этилаётган салоҳиятли лойиҳаларни танлашда тегишли ҳужжатларни кейинчалик ҳудудий гуруҳнинг ишчи органига юбориш учун Давлат хизматлари марказларига ёки бевосита ҳудудий гуруҳнинг ишчи органига мурожаат қилиши мумкин;
ҳудудий гуруҳлар бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкаларининг уларда истиқболли лойиҳаларни амалга ошириш бўйича мажбуриятларни, шу жумладан, инвестиция ва ижтимоий мажбуриятларни кўрсатган ҳолда электрон аукцион савдоларига қўйилишини таъминлайди;
ҳудудий гуруҳлар, зарур ҳолларда, тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини амалга ошириш учун салоҳиятли хорижий инвесторларни, шу жумладан, Ўзбекистон Республикасининг хорижий давлатлардаги дипломатик ваколатхоналари вакилларини жалб этган ҳолда хорижга чиқиш ҳамда халқаро инвестиция форумлари ва конференцияларда иштирок этиш орқали излаш ва топиш бўйича фаолиятни амалга ошириш ҳуқуқига эга;
ушбу қарор талабларига мувофиқ ўтказиладиган электрон аукционни ўтказишнинг умумий муддати, истисно тариқасида, “E-IJRO AUKSION” электрон савдо майдончасида амалга ошириладиган барча тартиб-таомиллар билан бирга 10 кундан ошмаслиги лозим;
бўш турган давлат мулки объектлари ёки ер участкалари аукцион ғолибига бир йилгача муддатда олдиндан захирага олиш шартларида (лойиҳанинг мураккаблигидан келиб чиқиб, муддатини узайтириш имконияти билан) кейинчалик инвестиция шартномасида кўрсатилган шартлар бажарилганидан сўнг эгалик ва фойдаланиш ҳуқуқини расмийлаштирган ҳолда берилади. Инвестор томонидан инвестиция шартномасида кўрсатилган мажбуриятлар бажарилмаган тақдирда, захирага олиш инвесторнинг харажатлари қопланмаган ҳолда бекор қилинади;
Комиссия ҳар ойда амалга оширилган ишлар тўғрисида ҳудудий гуруҳлар ҳисоботини эшитади, сўнг Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбарига ахборот киритади.
6. Қуйидагилар ҳудудий гуруҳлар фаолияти самарадорлигини баҳолашнинг асосий мезонлари этиб белгилансин:
тегишли ҳудудда ҳар минг кишига ишлаб чиқарилган саноат маҳсулотлари ва кўрсатилган хизматлар;
тегишли ҳудудда, айниқса, ёшлар ва аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламлари учун яратилган доимий иш ўринлари;
амалга оширилган тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳалари, шунингдек, ўзлаштирилган инвестициялар, шу жумладан, тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар;
ишлаб чиқариш фаолиятига жалб этилган бўш турган объектлар ва ер участкалари;
эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари ҳудудларида амалга оширилган лойиҳалар.
Белгилаб қўйилсинки, ҳар чорак якуни бўйича ишларнинг натижадорлигига қараб:
Комиссия қарори билан Комиссия ва ҳудудий гуруҳлар аъзоларига энг кам иш ҳақининг 30 бараваригача миқдорда, уларнинг раҳбарларига эса энг кам иш ҳақининг 50 бараваригача миқдорда бир марталик мукофот тўланади;
Комиссия ва ҳудудий гуруҳлар аъзоларига, шунингдек, давлат органлари ва ташкилотлари мансабдор шахсларига нисбатан 30 фоиздан 50 фоизгача миқдорда лавозим маошидан ушлаб қолиш ёки эгаллаб турган лавозимидан озод қилиш шаклида жавобгарлик чоралари қўлланади.
7. Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги бир ой муддатда Давлат хизматлари марказларида бўш турган давлат мулки объектлари ва ер участкалари негизида, шу жумладан, давлат-хусусий шериклик шартларида амалга ошириш учун келиб тушаётган тадбиркорлик ташаббуслари ва лойиҳаларини ҳисобга олишнинг уларни кўриб чиқиш жараёнини мониторинг қилишга имкон берадиган электрон тизимини жорий этсин.
8. Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари (З.Низомиддинов) бир ҳафта муддатда Комиссия ва ҳудудий гуруҳлар фаолияти самарадорлигини баҳолаш мезонларини белгилашга алоҳида эътибор қаратган ҳолда Комиссия ва ҳудудий гуруҳларнинг иш регламентини тасдиқласин, шунингдек, уларнинг аъзолари, тегишли давлат органлари ва ташкилотлари мансабдор шахсларига нисбатан рағбатлантириш ва жавобгарлик чоралари қўлланилишини таъминласин.
9. Ўзбекистон Республикаси Қурилиш вазирлиги, Ер ресурслари, геодезия, картография ва давлат кадастри давлат қўмитаси, Вазирлар Маҳкамаси ҳузуридаги “ЎзИнжиниринг” Республика лойиҳа институтининг Ўзбекистон муҳандислар-консультантлар уюшмасини ташкил этиш тўғрисидаги таклифи маъқуллансин, қуйидагилар унинг асосий вазифалари этиб белгилансин:
лойиҳа, инжиниринг ва консультация хизматларини ривожлантириш;
уюшма аъзоларини истиқболли инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш бўйича фаолиятга жалб этиш;
уюшма аъзоларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ифодалаш ва ҳимоя қилиш;
халқаро молия институтлари ҳисобидан молиялаштириладиган муҳандислар-консультантлар, лойиҳаларни амалга ошириш гуруҳлари ходимларининг малакасини ошириш;
олий таълим муассасалари билан уларнинг ўқув дастурларига лойиҳалаш ва қурилиш соҳасидаги энг янги ютуқ ва инновацион ёндашувларни жорий этиш бўйича ҳамкорлик қилиш;
хорижий муҳандислар уюшмалари билан ҳамкорлик қилиш, сифатли лойиҳалаштириш ишларини, шу жумладан, хорижда амалга ошириш учун консорциумлар шакллантириш.
10. Вазирлар Маҳкамаси Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси билан биргаликда бир ой муддатда, шу жумладан, хорижий ҳамкорларни жалб этган ҳолда ихтисослаштирилган инвестиция компаниясини ташкил этиш бўйича таклифлар киритсин, бунда:
инвестиция компанияси инвесторлар, шу жумладан, хорижий инвесторлар ресурcларини жалб этиши;
инвестиция компанияси хўжалик юритувчи субъектлар устав капиталида уларнинг самарадорлиги ва даромадлилиги кўрсаткичларини ошириш учун иштирок этиши;
инвестиция компанияси бўш маблағларининг республика ҳудудларидаги инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш учун жойлаштирилиши;
инвестиция лойиҳаларини ишлаб чиқиш учун маҳаллий ва хорижий консультантлар жалб этилиши назарда тутилсин.
11. Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари ҳудудий гуруҳларга юклатилган вазифаларнинг ўз вақтида ва тўлиқ амалга оширилиши, шу жумладан, уларнинг жойлаштирилиши ва ҳаракатланиши учун зарур шарт-шароитлар яратилишини таъминласин.
12. Белгилансинки, мазкур қарорни амалга ошириш билан боғлиқ тадбирларни, шу жумладан, транспорт харажатларини, яшаш харажатларини, ҳудудий гуруҳларнинг хорижий давлатларга ташрифларини ташкил этиш, консультантларни жалб этиш харажатларини, шунингдек, бир марталик мукофотлар тўлашни ва бошқа ташкилий чора-тадбирларни молиялаштириш Қорақалпоғистон Республикаси Вазирлар Кенгаши ва вилоятлар ҳокимликлари буюртманомаларига кўра Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг захира жамғармасидан Қорақалпоғистон Республикаси бюджети ва вилоятлар маҳаллий бюджетларига ажратиладиган маблағлар ҳисобидан амалга оширилади.
13. Ўзбекистон Миллий ахборот агентлиги, Ўзбекистон Миллий телерадиокомпанияси, вазирлик, идора ва ташкилотларнинг мультимедиа марказлари ушбу қарорнинг мазмун-моҳияти, шунингдек, ҳудудий гуруҳлар фаолияти ва мавжуд лойиҳа таклифлари кенг ёритилишини ташкил этсин.
14. Мазкур қарорнинг ижросини назорат қилиш Ўзбекистон Республикасининг Бош вазири А.Н.Арипов, Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбари З.Ш.Низомиддинов ва Ўзбекистон Республикаси Президенти маслаҳатчисининг биринчи ўринбосари Б.М.Мавлонов зиммасига юклансин.

О мерах по организации ускоренной реализации предпринимательских инициатив и проектов в регионах
Отметить, что принимаемые меры по обеспечению интенсивного социально-экономического развития регионов, созданию максимально благоприятных условий для осуществления предпринимательской деятельности и привлечения инвестиций, в том числе прямых иностранных, сталкиваются с рядом системных проблем и недостатков.
В частности, руководителями вновь образованных государственных органов и организаций, заместителями хокимов, ответственными за привлечение инвестиций, развитие экономики и предпринимательства, свободных экономических и малых промышленных зон, а также туризма, зачастую проявляется безучастное отношение к решению насущных проблем предпринимателей, выработке предложений по улучшению деловой среды в регионах, а также максимальному использованию имеющегося потенциала.
Широко распространенные и неискореняемые в республиканских органах государственного управления и на местах проявления волокиты, бюрократизма и препон при рассмотрении и реализации предпринимательских инициатив и проектов, выделении необходимых производственных объектов, земельных участков и кредитных средств, решении вопросов создания инженерно-коммуникационной и иной инфраструктуры не обеспечивают активного вовлечения субъектов предпринимательства в социально-экономическое развитие регионов, увеличение объема валового регионального продукта, промышленных производств и развитие сферы услуг.
Кроме того, недостаточный уровень квалификации и практического опыта у должностных лиц уполномоченных государственных органов и организаций на местах, слабая организация и координация их деятельности со стороны республиканских органов государственного управления негативно сказываются на эффективном исполнении принимаемых решений и достижении целевых показателей социально-экономического развития регионов.
В целях широкого вовлечения субъектов предпринимательства в социально-экономическое развитие регионов, обеспечения своевременной реализации предпринимательских инициатив и проектов, а также эффективного и рационального использования пустующих объектов, земельных участков и иной инфраструктуры:
1. Образовать:
Комиссию по поддержке и развитию предпринимательства в регионах (далее – Комиссия) в составе согласно приложению № 1;
региональные группы по поддержке и развитию предпринимательства (далее – региональные группы) в составе согласно приложениям № № 2-14.
руководители и работники государственных органов и организаций, включенные в составы региональных групп, освобождаются от выполнения обязанностей по основному месту работы и постоянно находятся на закрепленной территории;
к работе Комиссии и региональных групп могут быть привлечены и другие представители государственных органов и организаций по решению руководителей Комиссии и региональных групп;
запросы, предписания Комиссии и региональных групп являются обязательными для безусловного исполнения руководителями и должностными лицами всех государственных органов и организаций.
3. Определить основными задачами:
а) Комиссии:
рассмотрение не менее одного раза в декадный срок проблемных вопросов и устранение имеющихся бюрократических барьеров и препон, препятствующих развитию предпринимательства и реализации предпринимательских инициатив и проектов, не решенных на уровне государственных органов и организаций на местах;
осуществление системного контроля за исполнением принятых решений по развитию предпринимательства и реализации предпринимательских инициатив и проектов, в том числе предусматривающих адресные поручения государственным органам и организациям;
разработку предложений по дальнейшему совершенствованию законодательства в целях устранения бюрократических барьеров и препон в развитии предпринимательства и реализации предпринимательских инициатив и проектов, выявленных региональными группами на основе тщательного анализа;
б) региональных групп:
изучение состояния социально-экономического развития регионов, включая инженерно-коммуникационную, производственную и иную инфраструктуру, а также внесение предложений по их дальнейшему развитию и совершенствованию, в том числе с привлечением средств международных финансовых институтов и зарубежных коммерческих банков;
изучение и выявление перспективных проектов, требующих инвестирования, а также пустующих объектов государственной собственности и земельных участков, исходя из потребностей и потенциала (ресурсного, природно-климатического, трудового и другое) регионов;
принятие мер по ускоренному рассмотрению перспективных проектов, поддержанных субъектами предпринимательства и предлагаемых к реализации на соответствующей территории, проведение переговоров и встреч с потенциальными инвесторами;
обеспечение участия коммерческих банков в реализации предпринимательских инициатив и проектов, в том числе за счет средств кредитных линий международных финансовых институтов и зарубежных коммерческих банков;
обеспечение ускоренного решения вопросов, связанных с выставлением на аукционные торги пустующих объектов государственной собственности и земельных участков;
внесение в Комиссию проблемных вопросов, не решенных на уровне государственных органов и организаций на местах, связанных с предпринимательской деятельностью, а также, при необходимости, предложений по реализации перспективных предпринимательских инициатив и проектов;
осуществление координации деятельности министерств и ведомств, органов государственной власти на местах, а также дирекций свободных экономических и малых промышленных зон по ускоренной реализации в них предпринимательских инициатив и проектов.
4. Возложить функции рабочего органа:
Комиссии – на Управление по правовой защите предпринимательства и инвестиций Генеральной прокуратуры Республики Узбекистан;
региональных групп – на секретариат органов исполнительной власти на местах по вопросам инвестиций, инноваций, оказания содействия приватизированным предприятиям, развития свободных экономических и малых промышленных зон.
региональные группы вправе возлагать на государственные органы и организации обязанности по привлечению на договорной основе проектных организаций для разработки проектной документации по потенциальным проектам, рекомендуемым для реализации на соответствующей территории, с определением источника финансирования (местный бюджет, внебюджетные фонды министерств, ведомств и иных организаций по соответствующим сферам деятельности);
пустующие объекты государственной собственности и земельные участки, выставляемые на аукционные торги в соответствии с порядком, установленным законодательством, подлежат выставлению с конкретными инвестиционными и социальными обязательствами субъектов предпринимательства;
потенциальные проекты, рекомендуемые для реализации на соответствующей территории, в том числе с использованием пустующих объектов государственной собственности и земельных участков, размещаются на Едином портале интерактивных государственных услуг Республики Узбекистан, а также телевидении, веб-сайтах местных органов исполнительной власти и в социальных сетях Интернета;
субъекты предпринимательства при выборе потенциальных проектов, рекомендуемых для реализации на соответствующей территории, могут обращаться в Центры государственных услуг для последующего перенаправления соответствующих документов в рабочий орган региональной группы либо непосредственно в рабочий орган региональной группы;
региональные группы обеспечивают выставление на электронные аукционные торги пустующих объектов государственной собственности или земельных участков с указанием обязательств по реализации на них перспективных проектов, включающих в себя, в том числе инвестиционные и социальные обязательства;
региональные группы, при необходимости, вправе осуществлять поиск и нахождение потенциальных иностранных инвесторов для реализации предпринимательских инициатив и проектов, в том числе путем выезда за рубеж и участия в международных инвестиционных форумах и конференциях с привлечением дипломатических представительств Республики Узбекистан в иностранных государствах;
общий срок проведения электронного аукциона, проводимого в соответствии с требованиями настоящего постановления, в порядке исключения, не может превышать 10 дней, включая все процедуры, осуществляемые на электронной торговой площадке «E-IJRO AUKSION»;
пустующие объекты государственной собственности или земельные участки выдаются победителю аукциона на условиях предварительного резервирования за ним сроком до одного года (с возможностью продления исходя из сложности проекта) с последующим оформлением права владения и пользования после выполнения им условий, указанных в инвестиционном договоре. При невыполнении инвестором обязательств, указанных в инвестиционном договоре, отменяется установленное резервирование без возмещения затрат инвестора;
Комиссия ежемесячно заслушивает отчеты региональных групп о проделанной работе с последующим докладом руководителю Администрации Президента Республики Узбекистан.
6. Определить основными критериями оценки эффективности деятельности региональных групп увеличение:
производства промышленной продукции и оказания услуг в расчете на тысячу человек на соответствующей территории;
постоянных рабочих мест, особенно для молодежи и социально уязвимых слоев населения, на соответствующей территории;
реализованных предпринимательских инициатив и проектов, а также освоения инвестиций, в том числе прямых иностранных;
вовлечения пустующих объектов и земельных участков в производственную деятельность;
реализованных проектов на территории свободных экономических и малых промышленных зон.
Установить, что по итогам каждого квартала в зависимости от результативности работ:
членам Комиссии и региональных групп по решению Комиссии выплачивается единовременное вознаграждение в размере до 30 минимальных размеров заработной платы, а их руководителям – до 50 минимальных размеров заработной платы;
в отношении членов Комиссии и региональных групп, а также должностных лиц государственных органов и организаций применяются меры ответственности в виде удержания из должностного оклада в размере от 30 до 50 процентов или освобождения от занимаемой должности.
7. Министерству юстиции Республики Узбекистан в месячный срок внедрить в Центрах государственных услуг электронную систему учета поступающих предпринимательских инициатив и проектов для их реализации на базе пустующих объектов государственной собственности и земельных участков, в том числе на условиях государственно-частного партнерства, позволяющую осуществлять мониторинг за ходом их рассмотрения.
8. Руководителю Администрации Президента Республики Узбекистан (З. Низомиддинов) в недельный срок утвердить регламент работы Комиссии и региональных групп, обратив особое внимание на определение критериев оценки эффективности деятельности Комиссии и региональных групп, а также обеспечить поощрение и применение мер ответственности в отношении их членов, должностных лиц соответствующих государственных органов и организаций.
9. Одобрить предложение Министерства строительства, Государственного комитета по земельным ресурсам, геодезии, картографии и государственному кадастру, РПИ «УзИнжиниринг» при Кабинете Министров Республики Узбекистан о создании Ассоциации инженеров-консультантов Узбекистана, определив ее основными задачами:
развитие проектных, инжиниринговых и консультационных услуг;
привлечение ее членов к деятельности по реализации перспективных инвестиционных проектов;
представление и защиту прав и законных интересов ее членов;
повышение квалификации инженеров-консультантов, работников групп реализации проектов, финансируемых за счет средств международных финансовых институтов;
взаимодействие с высшими образовательными учреждениями по внедрению в их учебные программы новейших достижений и инновационных подходов в проектировании и строительстве;
сотрудничество с иностранными ассоциациями инженеров, формирование консорциумов для проведения качественных проектных работ, в том числе за рубежом.
10. Кабинету Министров совместно с Администрацией Президента Республики Узбекистан в месячный срок внести предложения по созданию специализированной инвестиционной компании, в том числе с привлечением иностранных партнеров, предусмотрев:
привлечение инвестиционной компанией ресурсов инвесторов, в том числе иностранных;
участие инвестиционной компании в уставном капитале хозяйствующих субъектов для увеличения показателей их эффективности и доходности;
размещение свободных средств инвестиционной компании для реализации инвестиционных проектов в регионах республики;
привлечение отечественных и иностранных консультантов для разработки инвестиционных проектов.
11. Совету Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятам областей обеспечить создание необходимых условий для своевременной и полноценной реализации задач, возложенных на региональные группы, в том числе по их размещению и передвижению.
12. Определить, что финансирование мероприятий, связанных с реализацией настоящего постановления, в том числе транспортные расходы, расходы на проживание, организацию визитов региональных групп в зарубежные страны, привлечение консультантов, а также выплата единовременных вознаграждений и другие организационные меры, осуществляются за счет средств резервного фонда Кабинета Министров Республики Узбекистан, выделяемых бюджету Республики Каракалпакстан и местным бюджетам областей по заявкам Совета Министров Республики Каракалпакстан и хокимиятов областей.
13. Национальному информационному агентству Узбекистана, Национальной телерадиокомпании Узбекистана, мультимедийным центрам министерств, ведомств и организаций организовать широкое освещение сути и значения настоящего постановления, также деятельности региональных групп и имеющихся проектных предложений.
14. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на Премьер-министра Республики Узбекистан Арипова А. Н., руководителя Администрации Президента Республики Узбекистан Низомиддинова З. Ш. и первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Мавлонова Б. М.