Адлия органлари ва муассасалари фаолиятини депутатлар қандай баҳолади?
2019 йил 20 июнь куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитасининг мажлиси бўлиб ўтди.
Унда Адлия вазири Русланбек Давлетовнинг “Ўзбекистон Республикаси Адлия вазирлиги томонидан 2019 йил учун мўлжалланган фаолият самарадорлигини ва мақсадли вазифаларга эришилишини баҳолаш асосий мезонларининг биринчи чоракда бажарилиши тўғрисида”ги ҳисоботи эшитилди.
Таъкидлаб ўтилганидек, мақсадли вазифаларнинг бажарилишини таъминлаш мақсадида 2019 йилнинг 1 апрелидан эътиборан вазирлик томонидан турли соҳаларга оид ҳар хил масалалар бўйича фуқароларга тест режимида бепул маслаҳат берадиган “advice.uz” ягона ахборот портали ишга туширилди. Нотариал ҳаракатларни амалга ошириш тартиби тўғрисидаги (2019 йил 4 январда 3113 рақами билан рўйхатдан ўтказилган) йўриқнома асосида 2019 йил 1 апрелдан эътиборан нотариал ҳаракатлар китобларини юритиш бекор қилинди. Фуқаролар учун улар ҳуқуқий ёрдам олиши чоғида қулайликлар яратиш мақсадида бошқа тадбирлар ҳам амалга оширилди.
Шу билан бирга парламент аъзолари фақат битта тадбирни 2019 йилнинг биринчи чорагида тўлиқ ҳажмда бажариш тугалланмаганини қайд этиб ўтди. Жумладан, баҳолашнинг асосий мезонларининг 3-бандига мувофиқ тизим ҳосил қилувчи қонун ҳужжатларининг камида 5 та лойиҳасини ишлаб чиқиш учун халқаро ва донор ташкилотларни жалб этиш назарда тутилган. Бироқ, ҳисобот даврида вазирлик томонидан фақат 2 та қонун ҳужжатини ишлаб чиқиш (Фуқаролик кодексини ва «Банкротлик тўғрисида»ги Қонунни такомиллаштириш) бўйича таклиф берилди.
Депутатлар томонидан бажарилиши мўлжалланган мақсадли вазифаларнинг асосий тадбирларини охирига етказиш юзасидан идоравий норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни мумкин қадар қисқартириш, бўш турган нотариус лавозимларини ва давлат хизматлари марказларини малакали кадрлар билан тўлдириш, ортиқча маъмурий тартиб-таомилларни бартараф этиш, шунингдек давлат хизматлари марказларида идоралараро ҳамкорликни ривожлантириш ҳисобига аҳоли учун энг кўп даражада қулайликлар яратиш бўйича тавсиялар берилди.
Шу билан бирга, мажлисда депутатлар Адлия вазирлигининг ягона давлат ҳуқуқий сиёсатини олиб бориш, ҳуқуқ ижодкорлиги фаолиятини мувофиқлаштириш ва унинг самарадорлигини ошириш борасидаги фаолиятида мавжуд бўлган бир қатор камчиликларга эътибор қаратди.
Депутатлар томонидан алоҳида таъкидландики, белгиланган талабларга биноан қонунлар ва бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари ушбу ҳужжатларни қабул қиладиган органларга киритилгунига қадар жамоатчилик муҳокамаси учун интерактив давлат хизматлари порталига жойлаштирилиши, шунингдек экспертлар ва мутахассисларни жалб этган ҳолда кўриб чиқилиши керак. Вазирлар Маҳкамаси томонидан яқинда қабул қилинган, барча ҳаракатланувчи автомототранспорт воситаларида куннинг ёруғ пайтида фараларнинг олди чироғини ёки кундузи ёқиладиган чироқларни ёқиш тўғрисидаги нормаларни белгилашга, шунингдек Тошкент шаҳридаги 81 та таълим мактабининг 1-синфларига болаларни қабул қилиш учун ҳақ тўлашнинг ўн баравар миқдорини белгилашга тааллуқли 2 та қарор жамоатчилик муҳокамаси йўқлигининг жиддий мисолидир. Фуқароларнинг норозилиги ва Қонунчилик палатаси депутатларининг аралашуви натижасида ҳукуматнинг ушбу қарорлари амал қилишини Вазирлар Маҳкамасининг ўзи қайта кўриб чиқди.
Эшитув давомида парламент аъзолари билдирилган таклифлар асосида Адлия вазирлигининг давлат ҳуқуқий сиёсатини амалга ошириш борасидаги фаолиятини янада такомиллаштиришга доир навбатдаги вазифаларни белгиланди.

Деятельность органов и учреждений юстиции – на контроле парламента
20 июня 2019 года состоялось заседание Комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан по противодействию коррупции судебно-правовым вопросам.
В соответствии с пунктом 4 Распоряжения Президента Республики Узбекистан от 27 февраля 2019 года  предусмотрено установление системного мониторинга и контроля, в том числе парламентского, за выполнением и достижением целевых задач, указанных в Основных критериях, в частности, заслушивание на заседаниях палат Олий Мажлиса и их комитетов отчетов руководителей республиканских органов государственного управления.
В этой связи, Комитетом заслушан отчет министра юстиции Р.Давлетова «О выполнении в I-квартале Основных критериев оценки эффективности деятельности и достижения целевых задач Министерством юстиции Республики Узбекистан на 2019 год».
Было отмечено, что Министерством юстиции проделана определенная работа по выполнению и достижению целевых задач, указанных в Основных критериях оценки. Так, за министерством предусмотрено выполнение 39 мероприятий, указанных в 15 пунктах, из которых по 5 мероприятиям срок исполнения установлен в I-квартале 2019 года.
Парламентариями указано, что в целях обеспечения исполнения целевых задач министерством с 1 апреля 2019 году введен в действие единый информационный портал «advice.uz», предоставляющий бесплатные консультации для граждан по различным вопросам в самых разных сферах, запущен в тестовом режиме. На основании Инструкции о порядке совершения нотариальных действий нотариусами (рег. № 3113 от 4 января 2019 года) с 1 апреля 2019 года отменено ведение книг реестров нотариальных действий. Осуществлены и иные мероприятия в целях оказания удобства для граждан при получении ими правовой помощи.
Вместе с тем, парламентариями было отмечено, что в I-квартале
2019 года, не завершено исполнение в полном объеме только 1 мероприятие. Так, согласно пункту 3 Основных критериев оценки предусмотрено привлечение международных и донорских организаций для разработки как минимум 5 проектов системообразующих законодательных актов. Однако, в отчетном периоде со стороны министерства дано предложение по разработке только 2 законодательных актов (по совершенствованию Гражданского кодекса и Закона «О банкротстве»).
Депутатами даны рекомендации по завершению основных мероприятий, намеченных к исполнению целевых задач по максимальному сокращению ведомственных нормативно-правовых актов, по заполнению квалифицированными кадрами на вакантные должности нотариусов и центров государственных услуг, созданию максимального удобства для населения за счет устранения избыточных административных процедур, а также развития межведомственного электронного взаимодействия в центрах государственных услуг.
Вместе с тем, на заседании депутаты обратили внимание на ряд имеющихся недостатков в деятельности Министерства юстиции в части проведения единой государственной правовой политики, координации и повышения эффективности правотворческой деятельности.
Также депутатами особо было отмечено, что согласно установленным требованиям, проекты законов и иных нормативно-правовых актов до их внесения в органы, принимающие данные акты, должны размещаться на портале интерактивных государственных услуг для общественного обсуждения, а также рассматриваться с привлечением экспертов
и специалистов. Серьезным примером отсутствия общественного обсуждения являются недавно принятые Кабинетом Министров 2постановления касающихся установления норм о включении ближнего света фар или дневных ходовых огней в светлое время суток на всех движущихся автомототранспортных средствах, а также установления 10-минимального размера оплаты за прием детей в 1 классы 81 образовательных школ города Ташкента. В результате недовольства граждан и вмешательства депутатов Законодательной палаты действия данных решений правительства пересмотрены самим Кабинетом Министров.
В ходе слушания члены парламента на основе высказанных предложений наметили очередные задачи по дальнейшему совершенствованию деятельности Министерства юстиции в реализации государственной правовой политики.
По итогам заслушивания отчета министра юстиции Республики Узбекистан, Комитетом принято соответствующее решение.