Туризм соҳасидаги ўзгаришлар, гўдаклар ташвиши ва парламент келишувлари
2019 йил 2 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ижтимоий-иқтисодий, соғлиқни сақлаш, жамоатчилик назоратини таъминлаш соҳаларидаги ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан мустаҳкамлашга қаратилган қатор қонун лойиҳаларини кўриб чиқдилар.
Мажлис аввалида бугунги куннинг энг муҳим масалаларидан бири сифатида қаралаётган — мамлакатимизнинг сайёҳлик имкониятларидан кенг фойдаланиш, туризм соҳасини тартибга солишга қаратилган «Туризм тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонунига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш ҳақида»ги қонун лойиҳаси иккинчи ўқишда муҳокама этилди.
Қайд этилганидек, ушбу қонун лойиҳаси 2018 йилнинг 9 октябрь куни парламент қуйи палатасининг мажлисида биринчи ўқишда концептуал жиҳатдан қабул қилинган эди. Ўтган давр мобайнида давлатимиз раҳбарининг 2018 йил 8 августдаги «Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини тасдиқлаш тўғрисида»ги Фармонидан келиб чиқиб, депутатлар томонидан билдирилган қатор фикр-мулоҳаза ва таклифлар асосида ушбу қонун лойиҳасидаги ҳаволаки нормалар ўрни тўғридан-тўғри амал қилувчи моддалар билан тўлдирилди. Хусусан, қонун лойиҳасида туризм фаолиятини ташкиллаштиришни таъминлайдиган туризм корхоналари — туризм операторлари, туризм агентликлари, экскурсия ташкилотлари, туризм фирмалари туризм фаолиятини амалга ошириш ҳуқуқи фақат лицензия асосида олиб борилиши белгилаб қўйилмоқда. Шу тариқа туризм фаолиятини амалга ошириш ниятида бўлган исталган юридик ёки жисмоний шахсга эндиликда мазкур лицензия асосида эркин фаолият юритиш имконияти яратилади.
Депутатларнинг фикрича, мазкур қонун лойиҳасининг қабул қилиниши мамлакатимизга ташриф буюриш ниятида бўлган сайёҳлар учун янада енгил ва қулай шароит яратади, туризм соҳасини жадал ривожлантириш, соҳа тараққиётини таъминлаш ва унинг инфратузилмаларини жаҳон стандартларига мос равишда такомиллаштириш имконини беради.
Мажлисда «Гўдаклар ва кичик ёшдаги болаларнинг овқатланиши тўғрисида»ги қонун лойиҳасининг муҳокамаси ҳам қизғин кечди. Биринчи ўқишда кўриб чиқилган мазкур қонун лойиҳасида гўдакларни она сути билан боқишни тарғиб этиш, шунингдек, болалар озиқ-овқат маҳсулотларига нисбатан қўйиладиган талаблар, уларга риоя этиш чора-тадбирлари, сертификатлаш масаласи ҳамда ушбу соҳада тиббиёт ходимларининг ўрни ва вазифалари белгилаб қўйилмоқда. Шунингдек, мазкур соҳани давлат томонидан тартибга солиш, унда Вазирлар Маҳкамаси, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, фуқароларнинг ҳамда фуқаролик жамияти институтларининг ваколатлари ҳам аниқлаштирилмоқда.
Энг муҳими, қонун лойиҳасида гўдаклар, кичик ёшдаги болалар билан бирга оналар бўлиши мумкин бўлган тиббиёт муассасаларида, шунингдек, бошқа ташкилотларда, жамоат жойларида тегишли санитария қоидалари ва гигиеник нормативларга жавоб берадиган гўдаклар ва кичик ёшдаги болаларни эмизишга мос бўлган махсус ажратилган жойлар ташкил этилиши назарда тутилмоқда.
Депутатларнинг қайд этишича, ушбу қонун лойиҳаси мамлакатда соғлом насл ва баркамол авлодни вояга етказишга қаратилган қатор тадбирларнинг мантиқий давоми ва қонуний асоси бўлиб хизмат қилади.
Мажлисда кўриб чиқилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига жамоатчилик назоратини кучайтиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни бўйича келишув комиссиясини тузиш ҳақидаги масалабаҳс-мунозарали кечди.
Гап шундаки, Қонунчилик палатаси томонидан 2019 йил 6 февралда қабул қилинган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига жамоатчилик назоратини кучайтиришга қаратилган ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги Қонун 2019 йил 28 февралда Олий Мажлис Сенати ялпи мажлисида кўриб чиқилди ва рад этилди. Бу парламент фаолиятида кузатиладиган ҳолдир.
Алоҳида қайд этиш жоизки, фикрлар хилма-хиллиги, қарашларнинг турфалиги, ўзаро баҳс-мунозара ва тортишувлар қонун ижодкорлиги — парламентаризмнинг энг муҳим тамойилларидан ҳисобланади. Шу маънода, парламент қуйи палатаси томонидан киритилган мазкур қонуннинг айрим жиҳатлари, қолаверса, такомиллаштирилиши, маромига етказилиши зарур бўлган баъзи нормалари мавжудлиги ёки шундай туюлиши парламент юқори палатаси вакилларида муайян фикр-мулоҳаза уйғотган бўлиши табиий ҳол. Бундай ҳолларда Конституциянинг 84-моддасига биноан, Олий Мажлис Сенати томонидан рад этилган қонун парламент Қонунчилик палатасига қайтарилади. Шу муносабат билан мазкур қонун юзасидан баҳс-мунозара ўтказиб, ягона тўхтамга келиш мақсадида қонун ҳужжатларида ўрнатилган тартиб-таомилга кўра, Қонунчилик палатаси депутатлари ва Сенат аъзолари орасидан тенглик асосида келишув комиссияси тузилди.
Палаталар келишув комиссияси ягона фикрга келгач, қонун одатдаги тартибда кўриб чиқилади ва қабул қилинади.
Агар Сенат томонидан рад этилган қонунни қайта кўриб чиқишда Қонунчилик палатаси депутатлари умумий сонининг учдан икки қисмидан иборат кўпчилик овози билан қонунни яна маъқулласа, қонун Олий Мажлис томонидан қабул қилинган ҳисобланади ҳамда имзоланиши ва эълон қилиниши учун Ўзбекистон Республикаси Президентига Қонунчилик палатаси томонидан юборилади.
Мажлисда Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг ваколатларига тааллуқли бошқа масалалар ҳам муҳокама қилиниб, тегишли қарорлар қабул қилинди.

Изменения в туристической сфере, забота о младенцах и согласования парламента ​​​​​​​​​​​​​
2 апреля 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В нем депутаты рассмотрели ряд законопроектов, направленных на правовое укрепление осуществляемых в нашей стране реформ в социально-экономической сфере, в области здравоохранения, обеспечения общественного контроля.
В начале заседания обсужден во втором чтении законопроект «О внесении изменений и дополнений в Закон Республики Узбекистан «О туризме» – рассматриваемый в качестве одного из самых важных вопросов сегодняшнего дня, направленный на широкое использование возможностей нашей страны, регулирование туристической сферы.
Как отмечалось, данный проект закона концептуально был принят в первом чтении на заседании нижней палаты парламента 9 октября 2018 года. Исходя из Указа Президента нашей страны «Об утверждении Концепции совершенствования нормотворческой деятельности» от 8 августа 2018 года, на основе высказанных мнений и предложений депутатов, места отсылочных норм данного законопроекта заполнены статьями прямого действия. В частности, в проекте закона закрепляется право осуществления туристической деятельности туристическими предприятиями, обеспечивающими организацию туристической деятельности – туристическими операторами, туристическими агентствами, экскурсионными организациями, туристическими фирмами только на основе лицензии. Таким образом, создается возможность юридическому или физическому лицу, желающему организовать туристическую деятельность свободно осуществлять работу на основе лицензии.
По мнению депутатов, принятие данного законопроекта послужит созданию более благоприятных условий для желающих посетить нашу страну туристов, ускоренному развитию туристической сферы, обеспечению прогресса сферы и совершенствованию ее инфраструктуры в соответствии с мировыми стандартами.
На заседании также был активно обсужден законопроект «О питании младенцев и детей раннего возраста». Рассматриваемым в первом чтении проектом закона определяются задачи по пропаганде грудного вскармливания детей младшего возраста, а также требованиям к продуктам детского питания, мерам по их соблюдению, вопросам сертификации и роли медицинских сотрудников в данной сфере. Вместе с тем, конкретизируется государственное регулирование данной сферы, также полномочий Кабинета Министров, Министерства здравоохранения, граждан и институтов гражданского общества в этой области.
Самое главное, в проекте закона предусматривается создание специальных мест грудного вскармливания младенцев, детей раннего возраста, отвечающих соответствующим нормам санитарии и гигиеническим нормативам в медицинских учреждениях, имеющие возможность уединения матерей с младенцем, детьми раннего возраста, а также в других организациях, общественных местах.
Как подчеркивают депутаты, данный проект закона послужит логическим продолжением ряда мероприятий, направленных на воспитание здорового и развитого поколения.
Наряду с этим, вопрос о создании Согласительной комиссии по Закону Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на усиление общественного контроля» стал предметом бурных обсуждений.
Дело в том, что принятый 6 февраля 2019 года Законодательной палатой Закон «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан, направленных на усиление общественного контроля» 28 февраля 2019 года был рассмотрен и отклонен на заседании Сената Олий Мажлиса. Это, очевидное явление в деятельности парламента.
Необходимо особо подчеркнуть, что плюрализм мнений, взглядов, взаимные споры и прения являются самыми важными принципами законотворчества – парламентаризма. В этом смысле, некоторые аспекты данного закона, внесенного нижней палатой парламента, его совершенствование, наличие или предположение некоторых норм, естественно, вызвало определенные мнения и суждения у представителей верхней палаты парламента. В таких случаях в соответствии со статьей 84 Конституции, закон, отклоненный Сенатом Олий Мажлиса Республики Узбекистан, возвращается в Законодательную палату Олий Мажлиса Республики Узбекистан. В этой связи, в целях проведения по данному закону дискуссий для единого согласия, в соответствии с установленными нормативами законодательных актов, создана согласительная комиссия на равноправной основе среди депутатов Законодательной палаты и членов Сената.
Кроме того, если согласительная комиссия пришла к единому мнению, то закон рассматривается и принимается в обычном порядке.
Если в повторном рассмотрении отклоненного Сенатом закона, Законодательная палата большинством двух третей голосов от общего числа депутатов вновь одобрит закон, он считается принятым Олий Мажлисом и направляется Законодательной палатой Президенту Республики Узбекистан для подписания и обнародования.
На заседании также рассмотрены и другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан, приняты соответствующие постановления.