Эркин иқтисодий ва кичик саноат зоналари фаолияти қониқарлими?
Олий Мажлис Қонунчилик палатаси фаолиятида таркиб топган янги анъанага мувофиқ, 2019 йилнинг 5 февраль куни навбатдаги «Ҳукумат соати» ўтказилди. Қуйи палатадаги депутатлар бирлашмалари таклифларига кўра, «Ҳукумат соати»да кўриб чиқиш учун «Эркин иқтисодий зоналар тўғрисида»ги Ўзбекистон Республикаси Қонуни доирасида эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат зоналарида бизнес субъектларини жойлаштириш, уларга имтиёз ва преференциялар беришни ташкилий ва ҳуқуқий жиҳатдан тартибга солиш тўғрисидаги масала киритилди.
Мазкур масала юзасидан депутатлар саволларига Ўзбекистон Республикаси Инвестициялар ва ташқи савдо вазири С.Умурзаков атрофлича жавоб қайтарди.
Қайд этилганидек, кейинги пайтларда мамлакатимизда эркин иқтисодий зоналарни ташкил этиш, улар фаолиятини ривожлантиришга катта эътибор қаратилмоқда. Масалан, юртимизда 2008-2016 йиллар давомида фақатгина 3 та эркин иқтисодий зона ташкил этилган бўлса, Президентимиз Шавкат Мирзиёевнинг тегишли фармон ва қарорлари асосида кейинги қисқа вақт мобайнида уларнинг сони 21 тага етказилди. Бугунги кунда республика бўйича 10 та эркин ишлаб чиқариш зонаси, 8 та фармацевтика, 1 тадан туризм, балиқ хўжалиги ҳамда агросаноат соҳасини ривожлантириш йўналишидаги эркин иқтисодий зоналар фаолият юритмоқда.
Вазирнинг ахборотида таъкидланганидек, эркин иқтисодий зоналарда умумий қиймати 3660,5 млн. долларга тенг (улардан тўғридан-тўғри хорижий инвестиция 1544 млн. доллар) 629 та лойиҳа маъқулланган. Мазкур лойиҳаларнинг 158 таси ҳаётга татбиқ этилган, 431 таси амалга оширилмоқда, яна 40 таси эса истиқболли лойиҳадир. Хусусан, ўтган давр мобайнида маъмурий кенгашлар томонидан маъқулланган умумий қиймати 1045,5 млн. долларга тенг 158 та лойиҳа амалга оширилган ва бунинг натижасида 9746 та янги иш ўрни яратилган. Жорий йилнинг 1 январ ҳолатига кўра, фаолиятини бошлаган корхоналар томонидан жами 4,9 трлн. сўмлик ишлаб чиқариш ҳажмига эришилди ва 197 турдаги саноат маҳсулотлари ишлаб чиқариш йўлга қўйилди.
Лойиҳалар доирасида нафақат ички, балки ташқи бозорда ҳам харидоргир бўлган енгил саноат, кимё, озиқ-овқат маҳсулотлари, электр техникаси буюмлари, замонавий қурилиш материаллари, мебель ва бошқа тайёр маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Корхоналар томонидан жами 194 млн. долларлик маҳсулот экспорт қилинди.
Айни пайтда умумий қиймати 721 млн. долларлик 40 та истиқболли лойиҳа бўйича ҳудудий маъмурий кенгашлар томонидан эркин иқтисодий зоналар иштирокчиси мақомини олиш ҳуқуқини берувчи тегишли ҳужжатларни расмийлаштириш ишлари олиб борилмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг 2016 йил 26 октябрдаги фармонига мувофиқ, эркин иқтисодий зоналар учун янада қулай шарт-шароитлар яратилди. Уларнинг иштирокчилари бир қатор тўловлардан озод қилинди.
“Ҳукумат соати”да бу борада эришилаётган натижалар билан бир қаторда, соҳада йўл қўйилаётган камчиликлар, мавжуд муаммо ва ечилиши лозим бўлган масалаларга ҳам эътибор қаратилди. Хусусан, айрим эркин иқтисодий зоналарда муҳандислик-коммуникация тармоқларига уланиш ва ишлаб чиқариш инфратузилма объектларини қуриш билан боғлиқ масалалар ҳалигача охирига етказилмаган. Муҳандислик-коммуникация тармоқлари билан боғлиқ масалалар ҳал қилинмагани сабабли, ушбу зоналарга инвесторларни жалб қилиш ишлари қийин кечмоқда. Эркин иқтисодий зоналарга бириктирилган тижорат банклари томонидан дирекция фаолиятига кўмаклашиш ва янги инвестициявий лойиҳаларни амалга ошириш юзасидан таклиф киритиш бўйича етарлича ташаббус кўрсатилмаяпти. Баъзи вилоят маъмурий кенгашлари томонидан эркин иқтисодий зоналарда лойиҳалар аниқ ҳисоб-китобларсиз жойлаштирилиши натижасида айрим фаолият турлари учун сунъий имтиёз берилишига ва бу, ўз навбатида, бозордаги рақобат муҳитининг бузилишига олиб келмоқда.
Шу боис, тадбирда депутатлар мамлакатимизда мавжуд эркин иқтисодий зоналар ва кичик саноат, шунингдек, фармацевтика зоналарида фаолият юритаётган, экспортга маҳсулот чиқараётган, инновацион, юқори технологик ишлаб чиқаришларни ташкил қилган бизнес субъектлари ва тадбиркорларга берилаётган қўшимча имкониятлар, имтиёз ва преференцияларнинг ташкилий-ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш масаласига вазир эътиборини қаратди. Айниқса, парламент аъзолари хорижий инвестицияларни кенг жалб қилиш учун мамлакатимизнинг инвестиция салоҳиятини жаҳон бизнес ҳамжамиятига тўла намоён этишга қаратилган, сармоя киритишга интиладиган инвесторлар учун ҳудудлар ва тармоқлар бўйича инвестиция лойиҳаларини шакллантиришда ягона, комплекс ёндашувларни белгиловчи норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни ишлаб чиқиш зарурлигини қайд этдилар. 1996 йил 25 апрелда қабул қилинган, эркин иқтисодий зоналар фаолияти, бу борадаги ҳуқуқий муносабатларни тартибга солувчи “Эркин иқтисодий зоналар тўғрисида”ги Қонунни бугунги кун талаблари асосида қайта кўриб чиқиш, уни давр руҳига уйғун ҳолда янада такомиллаштириш лозимлиги таъкидланди.
Шунингдек, тадбирда Ўзбекистон Республикасини Глобал рақобатбардошлик рейтингига киритиш, мамлакат рақобатбардошлиги даражасини тизимли равишда ошириб бориш бўйича амалга оширилаётган ишлар ҳолати ҳам атрофлича таҳлил қилинди.
“Ҳукумат соати” доирасида берилган савол-жавоблардан келиб чиқиб, депутатлар томонидан вазирлик фаолиятини замон талабларидан келиб чиққан ҳолда, кескин жонлантиришга, мамлакатнинг инвестициявий жозибадорлигини янада оширишга қаратилган қатор фикр-мулоҳаза ва амалий таклифлар билдирилди.
Тадбир якунида Қонунчилик палатаси қўмиталарига соҳага оид амалдаги қонун ҳужжатларини ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини такомиллаштириш юзасидан таклифлар ишлаб чиқиш тавсия этилди. Шу билан бирга, мазкур йўналишдаги ишлар юзасидан самарали парламент назоратини таъминлашга келишиб олинди.

- Узбекистан – в пятерке самых безопасных стран мира 2699
По сложившейся в деятельности Законодательной палаты Олий Мажлиса новой традиции, 5 февраля 2019 года проведен очередной «Правительственный час». По предложению депутатских объединений нижней палаты для рассмотрения на «Правительственном часе» был внесен вопрос об организационно-правовом регулировании в рамках Закона Республики Узбекистан «О свободных экономических зонах» размещения субъектов предпринимательства в свободных экономических и малых промышленных зонах и предоставления им льгот и преференций.
По данной теме подробную информацию депутатам представил министр инвестиций и внешней торговли С.Умурзаков.
Как отмечалось, в последнее время уделяется особое внимание созданию свободных экономических зон, развитию их деятельности. К примеру, если в течение 2008-2016 годов в стране было создано всего лишь 3 свободные экономические зоны, то на основе соответствующих указов и постановлений Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева за последующий короткий период их количество достигло 21. В настоящее время по республике функционируют 10 свободных производственных зон, 8 - фармацевтических, по развитию туризма, рыбного хозяйства и агропромышленной сферы - по одной.
Как подчеркивалось в информации министра, одобрены 629 проектов в СЭЗ общей стоимостью 3660,5 миллиона долларов США (из них 1544 миллиона долларов США - непосредственно иностранные инвестиции). 158 из данных проектов осуществлены, 431 реализуется, еще 40 - перспективные проекты. В том числе за прошедший период реализованы одобренные административными советами 158 проектов общей стоимостью 1045,5 миллиона долларов и в результате создано 9746 новых рабочих мест. По состоянию на 1 января текущего года со стороны начавших деятельность предприятий достигнуто промышленное производство на 4,9 триллиона сумов и налажено производство 197 видов промышленной продукции.
В рамках проектов производятся изделия легкой, химической, пищевой промышленности, товары электротехники, современные строительные материалы, мебель и другие готовые изделия, пользующиеся спросом не только на внутреннем, но и на внешнем рынках. Предприятиями всего экспортировано продукции на 194 миллиона долларов.
Ныне со стороны региональных административных советов ведется работа по оформлению соответствующих документов по 40 перспективным проектам общей стоимостью 721 миллиона долларов, дающих право получения статуса участника СЭЗ.
Согласно указу руководителя страны от 26 октября 2016 года созданы более комфортные условия для свободных экономических зон. Их участники освобождены от ряда платежей.
На «Правительственном часе» наряду с достигнутыми результатами в этой сфере обращено внимание на допускаемые ошибки и просчеты, имеющиеся проблемы и требующие своего решения вопросы. В частности, в некоторых свободных экономических зонах работа по подключению инженерно-коммуникационных сетей и строительству производственных инфраструктурных объектов не доведена до конца. Из-за нерешенности вопросов, связанных с инженерно-коммуникационными сетями, возникают трудности в привлечении инвесторов в СЭЗ. Закрепленными за свободными экономическими зонами коммерческими банками не проявляется достаточная инициатива внесения предложений по оказанию поддержки деятельности дирекции и реализации новых инвестиционных проектов. Размещение в СЭЗ со стороны некоторых областных административных кенгашей проектов без точного расчета приводит к предоставлению искусственных льгот для некоторых видов деятельности, и это, в свою очередь, ведет к нарушению конкурентной среды на рынке.
В связи с этим на мероприятии депутаты обратили внимание министра на вопрос укрепления организационно-правовых основ дополнительных возможностей, льгот и преференций, предоставляемых субъектам бизнеса и предпринимателям, действующим в свободных экономических и малых промышленных зонах, а также фармацевтических зонах в стране, организовавшим производство инновационной, высокотехнологической продукции на экспорт.
Особенно члены парламента отметили необходимость разработки нормативно-правовых актов, определяющих единый комплексный подход в формировании инвестиционных проектов по регионам и отраслям для инвесторов, стремящихся вложить капитал, направленный на полное проявление инвестиционного потенциала страны в мировом бизнес-сообществе для широкого привлечения зарубежных инвестиций. Подчеркнуто, что на основе сегодняшних требований необходимо пересмотреть и совершенствовать Закон «О свободных экономических зонах», принятый 25 апреля 1996 года, регулирующий деятельность СЭЗ и правовые отношения.
Также на мероприятии подробно проанализирована проводимая работа по включению Республики Узбекистан в рейтинг Глобальной конкурентоспособности, последовательному повышению уровня конкурентоспособности страны.
Исходя из прозвучавших на «Правительственном часе» вопросов и ответов, был высказан ряд мнений и суждений, предложений депутатов, направленных на кардинальное повышение активности деятельности министерства, учитывая требования времени, дальнейшее повышение инвестиционной привлекательности страны.
В завершение мероприятия комитетам Законодательной палаты рекомендовано разработать предложения по совершенствованию действующих законодательных актов и правоприменительной практики. Вместе с тем решено обеспечить действенный парламентский контроль за осуществляемой в данных сферах работой.