Хотин-қизлар гендер тенглигини ҳимоя қилиш комиссияси ўз фаолиятини амалга оширмоқда
2019 йил 5 апрелда Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатида Ўзбекистон Республикаси Хотин-қизлар гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича комиссиясининг биринчи йиғилиши бўлиб ўтди. Йиғилишни Комиссия раиси, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати Раиси Ниғматилла Йўлдошев олиб борди.
Йиғилишда Комиссия аъзолари, вазирлик ва идоралар ҳамда ОАВ вакиллари иштирок этди.
Йиғилиш кун тартиби доирасида Ўзбекистон Республикаси Хотин-қизлар гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича комиссиясининг низоми, 2019 йилги иш режаси ва бошқа масалалар муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, бугунги кунда гендер тенглиги нафақат ахлоқий тамойил, балки самарали иқтисодий ва ижтимоий тараққиётнинг муҳим омили ҳисобланади. Шу боисдан мамлакатимизда хотин-қизларнинг ўз интилиш ва қобилиятларини тўлақонли рўёбга чиқариш учун янада қулай шарт-шароитлар таъминлаш давлат сиёсати даражасига кўтарилган. Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил 7 мартдаги “Хотин-қизларнинг меҳнат ҳуқуқлари кафолатларини янада кучайтириш ва тадбиркорлик фаолиятини қўллаб-қувватлашга оид чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори ҳам шу мақсадга қаратилган. Унга кўра, Хотин-қизларнинг гендер камситилишига йўл қўймаслик мақсадида Ўзбекистон Хотин-қизлар қўмитаси кўмагидаги Хотин-қизларнинг гендер тенглигини ҳимоя қилиш бўйича комиссия тузилиши назарда тутилган.
Комиссиянинг асосий вазифалари қаторида мамлакатимизда гендер тенглигини таъминлашга ва аёлларнинг ижтимоий турмуш шароитларини яхшилашга қаратилган давлат сиёсатини амалга оширишда фаол иштирок этиш, давлат органлари ва бошқа ташкилотлар томонидан аёлларнинг гендер тенглиги бузилишига оид мурожаатларини кўриб чиқиш белгиланди.
Шунингдек, аҳолининг иқтисодий фаол қатлами орасида аёлларнинг улушини кўпайтириш масалалари бўйича чора-тадбирларни амалга ошириш вазифаси ҳам Комиссия зиммасига юклатилди. Шу билан бирга Комиссия аёллар ҳуқуқлари камситилишининг барча шаклларига барҳам бериш бўйича умумэътироф этилган халқаро нормаларни миллий қонун ҳужжатларига имплементация қилиш юзасидан таклифлар ишлаб чиқади. Бу борада халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликни амалга ошириш, аёлларнинг ҳуқуқий маданиятини оширишга қаратилган чораларни белгилаши ва самарали ижро этилишини таъминлаш ҳамда кенг қамровли тарғибот ишларини ташкил этиш лозимлиги қайд этилди.
Комиссия ўз фаолиятида парламент аъзолари, халқ депутатлари маҳаллий Кенгашлари депутатлари, сиёсий партиялар, Хотин-қизлар қўмитаси, Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги, Фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари фаолиятини мувофиқлаштириш бўйича республика кенгаши, бошқа вазирлик ва идоралар, оммавий ахборот воситалари билан яқин ҳамкорлик қилиши белгиланди.

Обсуждены актуальные вопросы улучшения качества оказываемых медико-социальных услуг
5 апреля 2019 года Комитетом Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам науки, образования и здравоохранения проведен «круглый стол», посвященный актуальным вопросам улучшения качества оказываемых медико-социальных услуг. Его участниками стали члены Комитета, представители ответственных министерств, общественных организаций и СМИ.
В ходе мероприятия отмечалось, что совершенствование и координация медико-социальных услуг, оказываемых престарелым, лицам с инвалидностью и другим социально уязвимым категориям населения является одной из актуальных задач сегодняшнего дня.
За прошедший период в стране созданы организационно-правовые основы по оказанию медико-социальных услуг, приняты соответствующие государственные и отраслевые программы. В частности, Закон «О социальных услугах для престарелых, инвалидов и других социально уязвимых категорий населения» определяет общие требования и основные принципы в данном направлении. В целях формирования единой политики по оказанию медико-социальной помощи при Министерстве здравоохранения создано Агентство по медико-социальным услугам.
Подчеркивалось, что  на сегодняшний день в республике 15,7 тыс. одиноким нуждающимся в помощи людям оказываются социальные услуги,  3,6 тыс. одиноким престарелым, нуждающимся в помощи, и лицам с инвалидностью ежемесячно доставляются продовольственные товары 15 наименований и гигиенические средства, 8,3 тыс. одиноких престарелых и лиц с инвалидностью в домах-интернатах «Мурувват»  и «Саховат» находятся на полном государственном обеспечении и им в стационарных условиях оказываются медико-социальные услуги.
Несмотря на проводимую работу, в данной сфере до сих пор сохраняется ряд проблем. В частности, отсутствие специально уполномоченного государственного органа, специализированного на поддержке и оказании адресной социальной помощи престарелым, лицам с инвалидностью и другим нуждающимся в помощи слоям населения, восстановлении и  реабилитации здоровья, препятствует эффективному развитию сферы. Не сформирована также система по оказанию медико-социальных услуг на дому другим лицам, нуждающимся в уходе, и лицам с инвалидностью. Не создана система по подготовке и повышению квалификации медико-социальных работников, оказывающих адресную помощь социально уязвимым слоям населения – престарелым, лицам с инвалидностью, одиноким, детям-сиротам, малообеспеченным семьям, многодетным семьям, в которых дети являются несовершеннолетними, матерям с детьми до 2-х лет, лицам, не имеющих постоянного местожительства.
В ходе мероприятия обсуждены эти, а также ряд других проблем, даны конкретные предложения и рекомендации по их разрешению. В частности, участники «круглого стола» подчеркнули необходимость разработать, исходя из существующих нужд в республике, систему по подготовке в высших медицинских учебных заведениях медико-социальных работников. Также, предложено разработать Концепцию по развитию медико-социальных услуг в Республике Узбекистан и Государственную программу по повышению их качества на этот период.
По итогам «круглого стола» приняты рекомендации, которые будут направлены соответствующим министерствам и ведомствам.