Ўзбекистонда мева-сабзавот кластерлари қандай ривожланяпти?
2019 йил 5 февраль куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси, Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитаси ҳамда ЎзЛиДеП Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси билан ҳамкорликда пахта-тўқимачилик, ғалла ва мева-сабзавот кластерлари вакиллари аграр соҳа мутахассислари ва экспертлари иштирокида амалий семинар ўтказилди.
Ўзбекистонда кластер соҳаси қандай ривожланяпти?
Тадбирда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёевнинг Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган вазифалардан келиб чиқиб, пахта-тўқимачилик кластерини ташкил этишнинг самарадорлиги, ғалла ва мева-сабзавот кластерлари фаолиятини ҳар томонлама ривожлантириш, давлат-хусусий шериклик асосида уруғчилик кластерларини ташкил қилиш ҳамда улар фаолиятининг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш маслалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Мурожаатномада таъкидланганидек, кластер соҳаси биз учун нисбатан янги эканини инобатга олиб, уни давлат томонидан қўллаб-қувватлаш, жумладан, кредит тизимини соддалаштириш, харажатларни субсидиялаш, ер ажратиш билан боғлиқ тартиб-таомилларни қайта кўриб чиқиш талаб этилади.
Бугунги кунга келиб республикамизда 16 та пахта-тўқимачилик кластерлари ташкил қилиниб, 20 та туманда 164 минг гектар майдонда кластер усулида пахта етиштириш йўлга қўйилди. 2019 йилда кластер усулида пахта етиштиришни камида 52 фоизга етказиш учун 48 та пахта-тўқимачилик кластерини ташкил этиш режалаштирилган.
Келгусида пахта етиштирувчи 133 та тумандан 70 таси тўлиқ кластер тизимига ўтади. Янги ташкил этилаётган кластерлар таркибида 41 та корхона очилиб, 23 мингга яқин иш ўрни яратилади. 2019 йилда ишлаб чиқарилаётган толанинг 78 фоизи Ўзбекистонда қайта ишланади ва 2020 йилга бориб эса, пахта толасини республикада тўлиқ қайта ишлашга ўтилади. Тайёр маҳсулотларни ишлаб чиқариш улуши 40 фоиздан камида 60 фоизгаетказилади.
Тадбирда мамлакатимизда қишлоқ хўжалиги ишлаб чиқаришида таркибий ислоҳотларни янада чуқурлаштириш ва бунда давлатнинг ролини қисқартириш, тўғридан-тўғри инвестициялар жалб этилишини рағбатлантириш, пахта ва бошқа турдаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари етиштиришнинг самарали усулларини жорий этиш, уларни чуқур қайта ишлашни ташкил қилиш бўйича амалга оширилаётган чоралар ўз самарасини бераётгани алоҳида таъкидлаб ўтилди.
Семинарда, шунингдек, долзарб масалаларидан бири саналган кластерлар тизимини ривожлантиришнинг қонунчилик асосларини такомиллаштириш масалалари ҳам муҳокама этилди. Кластер соҳасидаги муносабатларни ташкилий ва ҳуқуқий асосларини тартибга солишга йўналтирилган “Кластер тўғрисида”ги қонун лойиҳасини дастлабки тарзда кўриб чиқиш учун Олий Мажлис Қонунчилик палатасига киритиш юзасидан фикр алмашилди.
Семинар иштирокчилари томонидан пахта–тўқимачилик, ғаллачилик ва мева-сабзавот соҳасида фаолият юритаётган – Сирдарё вилояти Мирзаобод туманидаги “BEK Cluster” МЧЖ, Навоий вилояти Навбаҳор туманидаги “Бахт текстиль” кластери ҳамда Бухоро вилояти Ромитон туманидаги “Buhoro cotton claster” кластери раҳбарларининг мазкур кластерлар иш фаолияти тажрибаси юзасидан тақдимотлари эшитилиб, атрофлича муҳокама қилинди.
Амалий семинар якунида муҳокама этилган масала юзасидан Аграр ва сув хўжалиги масалалари қўмитасининг тегишли тавсиялар қабул қилинди.

Кластерная система: перспективы развития
5 февраля 2019 года Комитетом по аграрным и водохозяйственным вопросам Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан проведен практический семинар с участием представителей хлопково-текстильных, зерноводческих и плодоовощеводческих кластеров специалистов, аграрной отрасли и экспертов.
На заседании всесторонне обсуждены вопросы эффективности создания и развития хлопково-текстильных, зерноводческих и плодоовощеводческих, семеноводческих кластеров на фундаменте государственно-частного партнерства, а также совершенствование правовых основ деятельности кластеров, вытекающих из задач, определенных в Послании Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева парламенту. Как было отмечено в Послании, учитывая тот факт, что кластеры являются для нас относительно новой практикой, необходимо пересмотреть процедуры их государственной поддержки, в том числе порядок субсидирования расходов, выделения земли, а также упростить систему кредитования.
В 2018 году в республике создано 16 хлопково-текстильных кластеров, в 20 районах на площади 164 тыс. Га налажено выращивание хлопчатника методом кластера. В целях доведения в 2019 году показателей выращивания хлопчатника кластерным методом как минимум до 52 процентов запланировано создание 48 хлопково-текстильных кластеров.
Следует отметить, что в последующем из 133 районов хлопководческого направления 70 полностью будут переведены на кластерную систему. В системе вновь создаваемых кластеров будут образованы 41 предприятие, созданы более 23 тыс. новых рабочих мест. Произведенное 78 процентов хлопковое волокно в текущем году будет переработана в Узбекистане и к 2020 году будет полностью переработано в республике и доля производимой готовой продукции от 40 процентов будет доведена не менее до 60 процентов.
Как было констатировано на мероприятии, осуществляемые меры по дальнейшему углублению структурных реформ и сокращению роли государства в сельскохозяйственном производстве, стимулированию привлечения прямых инвестиций, внедрению эффективных методов выращивания хлопка-сырца и производства других видов сельскохозяйственной продукции, организации их глубокой переработки дают свои положительные результаты.
В ходе семинара специалистами и экспертами обсуждены и высказаны мнения по всестороннему развитию зерноводческих и плодоовощеводческих кластеров, созданию семеноводческих кластеров на основе государственно-частного партнерства, их государственной поддержки, в том числе порядок субсидирования расходов, выделения земли, а также по упрощению системы кредитования.
Кроме того, на мероприятии обсуждены актуальные вопросы совершенствования правовых основ развития кластерной системы. Высказаны мнения по внесению в Законодательную палату Олий Мажлиса для рассмотрения проекта закона «О кластерах», направленного на упорядочение организационно-правовых основ в данной области.
Участниками семинара были заслушаны и всесторонне обсуждены презентации по опыту работы руководителей действующих хлопково-текстильных, зерноводческих и плодоовощеводческих кластеров – ООО «BEK Cluster» Мирзаабадского района Сырдарьинской области, ООО «Бахт текстиль» Навбахорского района Навоийской области, а также ООО «Buhoro cotton claster» Рамитанского района Бухарской области.
По итогам практического семинара принято соответствующее решение Комитета по аграрным водохозяйственным вопросам.