Тўғридан-тўғри амал қиладиган қонунлар – ислоҳотлар самарадорлиги гарови
Бугунги кенг кўламли ва шиддатли ислоҳотлар даврида ҳар бир қонунни пишиқ-пухта, тўғридан-тўғри ишлайдиган қилиб яратишни даврнинг ўзи тақозо этмоқда. Барча соҳанинг ҳуқуқий асосини ана шундай талабчанлик мезонлари асосида мустаҳкамлаш парламентнинг олдида турган долзарб масалалардан бири саналади. Президентимизнинг Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганининг 26 йиллигига бағишланган тантанали маросимдаги маърузасида ҳам бу жиҳатга алоҳида эътибор қаратилгани бежиз эмас. Зеро, давлат ва жамият қурилиши тизимини такомиллаштириш, кенг кўламли ислоҳотларни муваффақиятли амалга ошириш, кўп жиҳатдан, қонун ижодкорлиги жараёнининг сифатига бевосита боғлиқ.
2018 йил 24 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича Қонунчилик палатаси Спикери Н.Исмоилов раҳбарлигидаги комиссиянинг навбатдаги йиғилишида ушбу масалалар яна бир бор чуқур таҳлил қилинди.
Депутатлар ва сенаторлар, мазкур комиссия аъзолари, тегишли вазирлик ва идоралар масъуллари, Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти ходимлари ҳамда журналистлар қатнашган тадбирда Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича тузилган эксперт гуруҳлари масъулларининг ҳисоботлари тингланди.
Қайд этилганидек, Комиссия томонидан ўтган қисқа вақт мобайнида мазкур муҳим ҳужжат мазмун-моҳиятини вазирликлар, идоралар ва бошқа ташкилотлар масъул ходимларига етказиш бўйича қатор тадбирлар ўтказилди. Норма ижодкорлиги фаолиятида бевосита иштирок этувчи мингдан зиёд масъул ходимлар қатнашган мазкур семинарларда Концепциянинг мазмун-моҳиятини тушунтиришдан ташқари, қонун ҳужжатларини ишлаб чиқишга оид кучайтирилган талаблар, қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи субъектлари томонидан парламент қуйи палатасига қонун лойиҳаларини киритишдаги янги мезонлар ҳақида атрофлича маълумотлар берилди. Қолаверса, халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда нуфузли хорижлик эксперт ва мутахассислар иштирокида 9 та халқаро анжуман, семинар ва давра суҳбатлари ташкил этилди.
Комиссия томонидан жорий йилда белгиланган 12 та чора-тадбирларнинг бажарилиши таъминланди. Қонун ҳужжатлари лойиҳаларини тайёрлашнинг ягона услубиёти, қонун ҳужжатлари инвентаризацияси асосидаги тўғридан-тўғри амал қиладиган қонун лойиҳаларини тайёрлаш дастури, идоравий қонун ости ҳужжатларини камайтиришга, шунингдек қонун ижодкорлигида фан ва амалиётни уйғунлаштиришга қаратилган комплекс тадбирлар режалари шулар жумласидандир.
Йиғилишда таъкидланганидек, бугунги кунда қуйи палатада иш кўлами кундан-кунга ортиб бормоқда. 2016-2018 йиллар мобайнида палата томонидан кўриб чиқилган қонун лойиҳалари сони ўрта ҳисобда 2,5 бараварга ошди. Хусусан, агар 2016 йилда қуйи палата 49 та қонун лойиҳасини кўриб чиққан бўлса, жорий йилнинг ўтган даври мобайнида бу рақам 134 тани ташкил этди.
Айни пайтда, парламентга киритилаётган барча қонун лойиҳаларини ҳам бирдек сифатли, деб бўлмайди. Ўтган давр мобайнида палатага киритилган 68 та қонун лойиҳалари қайта ишланиб, 60-85 фоиз ўзгартирилган. Жумладан, қуйи палатага киритилганда асосан ҳаволаки нормалардан иборат бўлган “Хусусий бандлик агентликлари тўғрисида”ги, “Давлат божхона хизмати тўғрисида”ги ва бошқа қонунлар депутатлар томонидан тубдан қайта ишланиб, тўғридан-тўғри амал қилувчи қонунлар сифатида қабул қилинди.
Бу, ўз навбатида, нафақат парламент, балки қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи субъектлари, айниқса, вазирлик ва идораларнинг қонун ижодкорлиги иши сифатини оширишни тақазо этади. Зеро, вазирлик ва идоралар томонидан қонун лойиҳаларини ишлаб чиқишда тор идоравий манфаатларни устун қўйиш, қонун лойиҳаларини уларни амалга оширишнинг аниқ механизмларисиз, амалиётни чуқур таҳлил этмаган ҳолда сифатсиз ишлаб чиқиш каби салбий ҳолатларга ҳанузга қадар йўл қўйилмоқда.
Йиғилишда қонун ижодкорлиги соҳасида шу пайтга қадар учраб турган долзарб муаммолар – идоравий қонун ости ҳужжатларининг кўплиги ҳамда ҳуқуқни қўллашда турлича талқин қилиш ва мураккабликлар юзага келишига сабабчи бўлаётган бошқа омилларни бартараф этиш бугунги куннинг муҳим вазифаси эканлиги алоҳида таъкидланди. Шундан келиб чиқиб, Норма ижодкорлигини такомиллаштириш Концепцияси ва уни бажариш бўйича Амалий чора-тадбирларда белгиланган вазифаларни ўз вақтида ижро этиш, тегишли лойиҳаларини сифатли ишлаб чиқиш бўйича вазирлик ва идораларнинг масъулиятини кучайтириш заруратига эътибор қаратилди.
Тадбирда қайд этилганидек, бундан буён қуйи палата киритилаётган қонун лойиҳаларининг сифати, уларнинг тўғридан-тўғри амал қилувчи ҳужжат сифатида нечоғлик тайёрлангани масаласига жиддий эътибор қаратади. Бу – Қонунчилик палатаси қўмиталарининг биринчи галдаги устувор вазифасига айланади.
Муҳокамалар якунида, Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича ишларни янада кучайтиришга қаратилган тавсиялар ишлаб чиқилди. Комиссиянинг галдаги муҳим вазифаларини белгилаб берувчи тегишли қарорлар қабул қилинди.

Законы прямого действия – залог эффективности реформ
В период широкомасштабных и стремительных реформ создание тщательно подготовленных законов прямого действия является требованием времени. Одной из актуальных задач, стоящих перед парламентом, считается укрепление правовых основ всех сфер на основе таких требовательных критерий. Неспроста данному вопросу, Президентом уделялось особое внимание в его докладе на торжественном собрании, посвященном 26-летию принятия Конституции Республики Узбекистан. Ибо совершенствование системы государственного и общественного строительства, успешная реализация широкомасштабных реформ во многом непосредственно связано  с качеством законотворческого процесса.
24 декабря 2018 года в Законодательной палате Олий Мажлиса, под руководством Спикера Законодательной палаты данные вопросы еще раз глубоко проанализированы в состоявшемся очередном собрании Комиссии по реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности.
В ходе мероприятия, при участии депутатов и сенаторов, членов данной Комиссии, ответственных представителей соответствующих министерств
и ведомств, сотрудников Института проблем законодательства и парламентских исследований, а также журналистов были заслушаны отчеты ответственных лиц экспертных групп по реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности.
Как утверждалось, за короткий период Комиссией проведен ряд мероприятий по донесению сути и содержания данного важного документа ответственным исполнителям министерств, ведомств и других организаций.
На семинарах с участием более тысячи ответственных сотрудников, принимающих участие в нормотворческой деятельности, помимо донесения сути и значения Концепции, всесторонне разъяснены повышенные требования к разработке законодательных актов, а также новые критерии внесения проектов законов субъектами законодательной инициативы в нижнюю палату парламента. Вместе с тем, совместно с международными организациями, при участии авторитетных зарубежных экспертов и специалистов организовано
9 международных конференций, семинаров и «круглых столов».
В текущем году Комиссией обеспечена реализация 12 мероприятий. В том числе, подготовлены комплекс план мероприятий, направленный на разработку единой методики подготовки проектов законодательных актов, программа подготовки проектов законов прямого действия на основе инвентаризации законодательных актов, план мероприятий по сокращения ведомственных подзаконных актов, а также реализованы практические меры по гармонизацию науки и практики в законотворчестве.
Как было отмечено в ходе мероприятия, на сегодняшний день объем работы в нижней палате увеличивается изо дня в день. В течение 2016-2018 годов количество рассмотренных палатой законопроектов увеличилось в среднем в 2,5 раза. В частности, если в 2016 году нижней палатой было рассмотрено 49 проектов законов, то за прошедший период текущего года этот показатель достиг 134.
В настоящий момент нельзя назвать одинаково качественными проекты законов, вносимых в парламент. За прошедший период 68 проектов законов, внесенных в палату, были переработаны и изменены на 60-85 процентов
В частности, внесенные в нижнюю палату и состоящие в основном из отсылочных норм, законы «О частных агентствах занятости», «О государственной таможенной службе» и другие были основательно переработаны депутатами и приняты в качестве законов прямого действия.
Это в свою очередь требует повышения качества законотворческой деятельности не только в парламенте, но и в субъектах законодательной инициативы, в особенности в министерствах и ведомствах. Ибо, при разработке проектов законов министерствами и ведомствами до сих пор допускаются такие негативные случаи, как преобладание узковедомственных интересов, разработка некачественных законопроектов без конкретных механизмов их реализации и глубокого анализа практики.
В ходе мероприятия особо отмечено, что предотвращение таких актуальных проблем, имеющихся на сегодняшний день в сфере законотворчества, как множество ведомственных подзаконных актов, разночтение в правоприменительной практике и других факторов, способствующих созданию сложностей в правоприменении, является важной задачей сегодняшнего дня. Исходя из этого, было уделено внимание на необходимость повышения ответственности министерств и ведомств по своевременному исполнению Концепции совершенствования нормотворческой деятельности и задач, определенных в Плане практических мер по ее реализации, а также качественной разработке соответствующих проектов.
В ходе мероприятия было отмечено, что отныне нижняя палата будет уделять особое внимание на качество вносимых проектов законов, а также
их соответствие требованию прямого действия. Это будет первостепенной приоритетной задачей комитетов Законодательной палаты.
По итогам обсуждений были выработаны рекомендации, направленные на дальнейшее усиление работ по реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности. Приняты соответствующие решения, определяющие очередные важные задачи Комиссии.