Оилавий тадбирлар ўтказилишини тартибга солиш масалалари муҳокама қилинди
Олий Мажлис Қонунчилик палатасида жорий йил 20 июль куни ўтказилган “Оилавий тадбирлардаги меъёр: муаммо ва ечим” мавзусидаги давра суҳбатида ана шундай иллатларнинг олдини олиш масалалари атрофлича муҳокама қилинди.
Тўй-ҳашамлар, оилавий тантана ва маросимлар миллий урф-одат ҳамда анъаналаримизнинг ажралмас қисмига айланган. Бироқ кейинги пайтларда миллатимизга хос бўлмаган қатор маънисиз русумлар, янгидан ўйлаб топилган бачкана “одат”лар ҳам қўшилаётгани миллий қадрият ва урф-одатларимизга путур етказмоқда.
Парламент қуйи палатасининг Оила ва аёллар масалалари бўйича комиссияси томонидан Ёшлар масалалари бўйича комиссияси, Қонунчилик ва суд-ҳуқуқ масалалари қўмитаси, Олий Мажлис ҳузуридаги Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти билан ҳамкорликда ташкил этилган мазкур тадбирда депутатлар, мутасадди вазирлик ва идоралар масъул ходимлари, нодавлат-нотижорат ташкилотлар, таълим муассасалари ҳамда ОАВ вакиллари қатнашди.
Жамиятнинг маънавий муҳитига салбий таъсир кўрсатаётган дабдабали, кимўзарга қилинаётган тўй-ҳашамларнинг олдини олиш, оилавий тадбирларни ўтказишни тартибга солиш, номақбул ҳолатлар ва исрофгарчиликларга йўл қўймаслик масалалари иштирокчилар диққат марказида бўлди.
Таъкидланганидек, мамлакатимизда маънавий-маърифий ишларни замон талаблари асосида ташкил этиш, инсон манфаатлари ва турмуш фаровонлигини таъминлаш, халқимизнинг ҳаёт даражаси ва сифатини яхшилаш, ёш оилаларни моддий ва маънавий жиҳатдан қўллаб-қувватлаш, соғлом турмуш тарзини қарор топтириш йўлида катта ишлар амалга оширилмоқда. Бу борада халқимизнинг эзгу қадриятларини ўзида мужассам этган, одамларимизни бирлаштириш, улар ўртасида ўзаро аҳиллик ва меҳр-оқибат туйғуларини мустаҳкамлашга хизмат қиладиган тўй ва маросимлар муҳим ўрин тутади. Шу маънода, бундай тадбирлар эл-юртимизнинг маданияти, маънавий савияси даражасини яққол кўрсатувчи омиллардан бири сифатида халқимизнинг, кенг жамоатчиликнинг доимий диққат-эътиборида турадиган масала ҳисобланади.
Сўнгги йилларда тўй-ҳашамлар, оилавий тантаналар, маърака ва маросимларни ихчам, камхарж ва тартибли ўтказиш, бунда дабдабабозлик, исрофгарчилик, шуҳратпарастликка берилмаслик, миллий қадриятларимиз ва муқаддас динимизга тўғри келмайдиган салбий иллатларга йўл қўймаслик масалаларига алоҳида эътибор қаратилмоқда. Бу ишларни амалга оширишда жамоатчилик, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, нодавлат ташкилотлар, илмий-тадқиқот ва таълим муассасаларининг таъсири ва аҳамияти катта.
Депутатларнинг фикрича, амалиёт ва тажриба тўй-маъракалардаги сарф-харажатларни қисқартириш мақсадида маҳаллий ҳокимият органлари томонидан қабул қилинаётган қарорлар кутилган натижани бермаётганини кўрсатмоқда.
Давра суҳбатида кўп йиллар давомида маблағ тўплаган оилалар уч-тўрт соатлик тўй маросимлари орқали ўзини бировларга кўрсатиб қўйиш орқали сохта обрў қозонишга уринаётгани ачинарли ҳолат экани таъкидланди.
Жамоатчилигимизнинг жуда катта қисми дабдабали тўй-ҳашамларга қарши чиқмоқда. Бироқ, афсуски, аҳоли ўртасида бу борада олиб борилаётган тушунтириш ишлари кутилган натижани бермаяпти. Сабаби тўйлар масаласида “мумкин бўлган” ва “ортиқча исрофгарчилик” деган тушунчалар ўртасидаги чегарани белгилашда муайян мураккабликлар мавжуд. Боз устига, одамлар орасида давом этиб келаётган ҳашаматга ўч “анъана”лар айнан уларга келганда узилиб қолишини истамаётганлар ҳам йўқ эмас. Бундай кишилар онгида кўп сонли меҳмонларни таклиф этиш – саҳийлик белгиси, деган нотўғри тушунча илдиз отган. Натижада оилаларда ўз моддий имконияти билан ҳисоблашмасдан, катта сарф-харажат қилиб, сўнг қарзга ботаётган, соғлиғини йўқотаётган, олди-бердилар туфайли яқин қариндошлари билан низолашиб, юзкўришмас бўлиб кетаётганлари ҳам кўпаймоқда.
Халқ билан жойларда бўлаётган учрашув, мулоқотларда, фуқаролар парламентга йўллаган кўплаб мурожаатларда ҳам тўй-маъракаларни тартибга келтириш масаласи такрор ва такрор кўтарилмоқда. Ушбу мурожаатлар, юзма-юз учрашувларда маълум бўляптики, парламент даражасида кўрилаётган мазкур масалани халқимиз тўла қўллаб-қувватлаб, урф-одатларимизга, маънавиятимизга зид бўлган бундай салбий иллатларнинг олди олиниши истамоқда. Юртдошларимиз топган-тутганини ортиқча ҳою ҳавас, дабдабаю асъасага эмас, фарзандларнинг таълим-тарбиясига ва бошқа хайрли ишларга сарфлаш жоизлигини англаб етмоқда.
Шу боис, давра суҳбати иштирокчилари бугунги кунда миллий қадриятларимизга амал қилинишини таъминлаш, тўйлар, оилавий тантана, маърака ва маросимларни ихчам, камтарона ўтказиш, янги ўйлаб топилган, ўзлигимизга мутлақо зид бўлган одатларга барҳам бериш борасида барча чораларни кўриш, бу соҳадаги муносабатларни, керак бўлса, қонунчилик йўли билан тартибга солиш лозимлигини таъкидладилар. Ушбу соҳада давлат органлари ва фуқаролик жамияти институтларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари самарадорлигини ошириш, ҳуқуқий асосини такомиллаштириш борасида таклифларини илгари сурдилар.
Оилавий тадбирларни ўтказишда исрофгарчиликларнинг олдини олиш мақсадида парламент ва жамоатчилик назоратининг таъсирчан воситаларидан фойдаланиш, самарали чора-тадбирларни ишлаб чиқиш зарурлиги қайд этилди.

Обсуждены вопросы упорядочения проведения семейных мероприятий
В беседе за “круглым столом” на тему “Нормы в семейных мероприятиях: проблемы и пути их решения”, проведенной 20 июля текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса, были всесторонне обсуждены вопросы предотвращения подобных пороков.
Свадьбы, семейные торжества и церемонии являются неотъемлемой частью наших национальных традиций и обычаев. Однако появляющиеся в последнее время чуждые нашему национальному менталитету бессмысленные обряды, надуманные “привычки” негативно сказываются на наших национальных ценностях и традициях.
В данном мероприятии, организованном Комиссией по вопросам семьи и женщин нижней палаты парламента совместно с Комиссией по вопросам молодежи, Комитетом по законодательству и судебно-правовым вопросам, Институтом проблем законодательства и парламентских исследований при Олий Мажлисе, приняли участие депутаты, ответственные работники соответствующих министерств и ведомств, представители негосударственных некоммерческих организаций, образовательных учреждений и СМИ.
В центре внимания участников находились вопросы предотвращения помпезных свадеб и торжеств, негативно влияющих на духовную атмосферу в обществе, упорядочения проведения семейных мероприятий, недопущения излишеств и расточительства.
Отмечалось, в нашей стране осуществляется весомая работа на пути организации духовно-просветительской работы на основе современных требований, обеспечения интересов человека и его благополучной жизни, улучшения уровня и качества жизни народа, материальной и моральной поддержки молодых семей, утверждения здорового образа жизни. В этом направлении важное значение имеют свадьбы и церемонии, воплотившие в себе благородные ценности нашего народа, служащие объединению людей, укреплению среди них уз дружбы, согласия и доброты. В этом смысле, подобные мероприятия в качестве факторов, ярко отражающих уровень культуры, духовности народа, находятся в центре постоянного внимания нашего народа, широкой общественности.
В последние годы уделяется особое внимание вопросам проведения семейных торжеств, свадеб и поминальных церемоний компактно, без излишних расходов, в организованном порядке, при этом недопущению помпезности, рачительства, негативных проявлений, не соответствующих нашим национальным ценностям и священной религии. В осуществлении такой работы огромно влияние и значение общественности, органов самоуправления граждан, негосударственных организаций, научно-исследовательских и образовательных учреждений.
По мнению депутатов, решения, принимаемые местными органами власти в целях сокращения расходов при проведении свадеб и церемоний, не дают ожидаемых результатов.
В ходе беседы отмечалось, что огорчение вызывает тот факт, что семьи, которые на протяжении многих лет копят средства, ради показухи и хвастовства тратят их на 3-4-часовые свадебные церемонии, тем самым пытаются завоевать для себя “ложный” авторитет.
Очень большая часть нашей общественности выступает против помпезных свадеб и церемоний. Однако, к сожалению, проводимая среди населения разъяснительная работа в этом направлении не дает ожидаемого результата. Дело в том, что имеются определенные сложности в разграничении понятий “допускаемое” и “излишнее рачительство” в вопросах свадеб. Ко всему прочему, немало и тех, кто не желает того, чтобы именно на их практике проведения свадеб прекратилась “традиция” помпезной, пышной свадьбы. В сознании таких людей укоренилось понятие о том, что приглашение наибольшего количества гостей – это признак щедрости. В итоге, возникает ситуация, когда семьи, не считаясь со своими материальными возможностями, тратят большие деньги, берут в долг, теряют здоровье, конфликтуют с близкими родственниками из-за финансовых споров, отдаляются друг от друга.
В ходе проводимых на местах встреч, диалогов с народом, во многих обращениях граждан к парламенту вновь и вновь повторяется вопрос упорядочения свадеб и церемоний. Из данных обращений, встреч и бесед становится очевидным, что наш народ полностью поддерживает данный вопрос, поднимаемый на уровне парламента, желает искоренения подобных негативных явлений, противоречащих нашим традициям, обычаям и духовности. Наши соотечественники осознают целесообразность траты денег не на излишнюю, преходящую помпезность, а на инвестирование воспитания, образования детей, на другую добрую работу.
Поэтому участники беседы отметили необходимость упорядочения законодательным путем отношений в данной сфере, принятия мер по обеспечению соблюдения сегодня наших национальных ценностей, компактному, скромному проведению свадеб, семейных торжеств, поминальных церемоний, предотвращению чуждых нашей национальной духовности “традиций”. В мероприятии были выдвинуты предложения по повышению эффективности совместных мер государственных органов и институтов гражданского общества в этом направлении, совершенствованию правовой базы.
Подчеркивалась необходимость использования действенных средств парламентского и общественного контроля, разработки эффективных мер в целях предотвращения рачительства при проведении семейных торжеств.