2019 йил 23 апрель куни Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар ўз конституциявий ваколатлари доирасида Ҳисоб палатасининг 2018 йилги ҳисоботини кўриб чиқдилар.
Мажлисда Ҳисоб палатаси раисининг биринчи ўринбосари О. Рустамов ҳисобот билан сўзга чиқди.
Таъкидлаш жоиз, ҳисобот дастлаб сиёсий партиялар фракциялари ва депутатлар гуруҳлари томонидан кўриб чиқилди. Фракцияларда ўтказилган муҳокамаларда депутатлар парламент назоратини амалга ошириш ва қонун ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш, шунингдек, назорат-таҳлил тадбирларига фуқаролик жамияти институтларининг вакилларини фаол жалб этиш юзасидан парламент ва Ҳисоб палатасининг ўзаро ҳамкорлигини кучайтиришга қаратилган қатор таклифлар ишлаб чиқдилар.
Ахборотда қайд этилганидек, Ҳисоб палатасининг 2018 йилдаги фаолияти давлатимиз раҳбарининг Фармон ва қарорлари, жумладан, “2017-2021 йилларда Ўзбекистон Республикасини ривожлантиришнинг бешта устувор йўналиши бўйича Ҳаракатлар стратегияси тўғрисида”ги Фармони ҳамда бошқа ҳужжатлари асосида ташкил этилди. Асосий эътибор Давлат бюджетининг шаклланиши, даромадларни кўпайтириш захираларини аниқлаш ва сафарбар қилиш, Ўзбекистон Республикаси Президенти қарор ва топшириқлари, Олий даражадаги ташрифлар давомида имзоланган ҳужжатлар, шунингдек, стратегик аҳамиятга эга инвестиция лойиҳаларининг ижросини таъминлашга қаратилди.
Ҳисобот йилида Ҳисоб палатаси томонидан ўтказилган ўрганиш ва таҳлиллар, кўрилган чоралар ҳамда амалий ёрдам натижасида давлат бюджетига қўшимча 4 721,9 млрд. сўмлик даромад манбалари аниқланиб, ўтган йилда бюджетга режалаштирилган 9,1 трлн. сўм қўшимча манба ҳудудлар бўйича 9,8 трлн. сўмга таъминланди. Шунингдек, Давлат бюджети даромадларига тушумлар тўлиқлигини таъминлаш ҳамда қўшимча захираларни сафарбар этиш бўйича тизимли назорат ўрнатилиб, республика бўйича 2018 йилда бюджетга 54 194 млрд. сўм солиқ тушумлари жалб қилинди.
Натижада маҳаллий бюджетлар даромадларининг прогноздан ошириб бажарган қисми ҳисобидан 2017 йил ва ундан олдинги даврларда ҳудудий ҳокимликлар ихтиёрида 1 млрд. сўмдан ортиқ маблағ ҳам қолмагани алоҳида таъкидланиб, 2018 йилда маҳаллий бюджетлар ихтиёрида қарийб 5,6 трлн. сўм маблағлар қолдирилгани депутатлар томонидан эътироф этилди.
Шу билан бирга, парламент вакиллари йўл қўйилаётган айрим камчиликларга ҳам эътибор қаратди. Хусусан, бюджет даромадларини кўпайтириш имкониятларини излаш, мавжуд дастакларни ишга солиш ўрнига давлат бюджетидан берилган маблағларни мақсадсиз ва самарасиз сарф қилинишига йўл қўйилаётгани, мутасаддиларнинг ушбу муҳим масалага эътиборсизлик қилаётгани ва бошқа камчиликлар депутатлар томонидан кескин танқид қилинди.
Давлат бюджетининг маҳаллий ҳокимият органлари ихтиёрида қолдирилган қўшимча даромадлар ҳисобидан маблағларнинг сарфланиши юзасидан 4 та ҳудудда (Фарғона, Қашқадарё вилоятлари, Тошкент шаҳрининг Мирзо Улуғбек ва Сергели туманлари) ўрганишлар ўтказилди.
Ўрганиш натижаларига кўра, 49 млрд. сўмлик самарасиз сарфланган харажатлар, харид қилинган товар-моддий бойликлар камомади, қурилиш-таъмирлаш ишларига қўшиб ёзишлар ва бошқа камчиликлар кузатилган.
Қўшимча манбаларнинг камида 40 фоизи, биринчи навбатда, аҳолини иш билан таъминлаш тадбирларига ажратилиши юзасидан ҳукумат топшириғи мавжуд бўлишига қарамасдан, ўрганилган ҳудудларнинг биронтасида ҳам ушбу йўналишга маблағ сарфланмагани ҳам халқ вакилларининг эътирозига сабаб бўлди.
Сиёсий партияларнинг Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги фракциялари аъзолари Ҳисоб палатасининг 2018 йилги ҳисоботини тинглаб, ўз муносабатини билдирдилар. Хусусан, Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партияси фракцияси аъзолари “Ҳар бир оила — тадбиркор” дастури асосида аҳолига кредитлар берилишида адолат ва шаффофлик тамойиллари устуворлигига эришиш, намунавий лойиҳалар асосида қурилаётган уй-жойларнинг дастлабки таннархи шаклланиши жараёнини, энг аввало, эҳтиёжманд оилаларга тақсимланаётганини, барпо этилаётган уй-жойларнинг сифатини назоратга олиш таклифини илгари сурди.
Ўзбекистон «Миллий тикланиш» демократик партияси фракцияси аъзолари Ҳисоб палатаси томонидан маҳаллий бюджетларнинг ижроси ўрганилганда қатор камчиликларнинг аниқланганига эътибор қаратар экан, жойларда ҳокимликларнинг маҳаллий бюджет даромадларини кўпайтириш чора-тадбирларини излашга, мавжуд имконият ва резервларни ишга солишга ҳамда давлат бюджетидан ажратилаётган маблағларнинг мақсадли ва самарали сарф қилинишини таъминлашга эътиборини янада кучайтириш зарурлигини таъкидладилар.
Ўзбекистон Халқ демократик партияси фракцияси аъзолари аҳолини арзон уй-жойлар билан таъминлашга имтиёзли кредит линиялари учун давлат бюджетидан ажратиладиган мақсадли маблағлар салмоғи ошганини эътироф этиб, мазкур соҳани янада жадаллаштириш таклифини билдирди.
Ўзбекистон «Адолат» социал-демократик партияси фракцияси Ҳисоб палатасининг жойларда амалга оширилаётган давлат ва ҳудудий дастурлардаги лойиҳаларни жадаллаштириш ва муаммоли масалаларни ҳал этиш юзасидан тизимли ишлар олиб бориши натижасида 36 та лойиҳа бўйича кредит, 10 та лойиҳа бўйича ер майдонлари ажратилишида, 10 та лойиҳа бўйича муҳандислик-коммуникация тармоқларига улаш ҳамда божхона ҳужжатларини расмийлаштиришни таъминлашда амалга оширган фаолиятини эътироф этди.
Экоҳаракат депутатлари гуруҳи аъзолари Ҳисоб палатаси томонидан 2018 йилда амалга оширилган назорат тадбирлари ва кўрсатмалари асосида амалдаги бир қатор қонунлар ва қонуности ҳужжатларига ўзгартиришлар киритилганига ҳамда тегишли идоравий меъёрий ҳужжатлар тайёрлангани келгусида молиявий соҳада қонунбузилиш ҳолатларининг олдини олиш, уларга йўл қўймасликда муҳим аҳамият касб этишини эътироф этиб, марказда ва жойларда ҳуқуқни қўлланиш амалиётини яхшилаш борасида Олий Мажлис Қонунчилик палатаси ва Ҳисоб палатасининг ўзаро ҳамкорлиги самарадорлигини янада ошириш зарурлигига эътибор қаратдилар.
Барча сиёсий партиялар фракциялари ва Ўзбекистон Экологик ҳаракати депутатлар гуруҳи томонидан Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг 2018 йилги ҳисоботи маъқулланди. Билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Ўзбекистон Республикаси Ҳисоб палатасининг 2018 йилги ҳисоботини тасдиқлади ва тегишли қарор қабул қилди.

Депутаты рассмотрели отчет о деятельности Счетной палаты за 2018 год
23 апреля 2019 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан. На нем депутаты в рамках своих конституционных полномочий рассмотрели отчет Счетной палаты за 2018 год.
Ð”епутатлар Ҳисоб палатасининг 2018 йилдаги фаолиятини кўриб чиқдилар
На заседании с докладом выступил первый заместитель председателя Счетной палаты О. Рустамов.
Следует отметить, что отчет предварительно был рассмотрен во фракциях политических партий и депутатских группах. В ходе проведенных во фракциях обсуждений депутаты разработали ряд предложений, направленных на осуществление парламентского контроля и совершенствование законотворческой деятельности, а также усиление взаимодействия парламента и Счетной палаты в деле активного привлечения представителей институтов гражданского общества к контрольно-аналитическим мероприятиям.
Как подчеркнуто в представленной информации, деятельность Счетной палаты в 2018 году была организована на основе указов и постановлений Президента страны, в том числе Указа «О стратегии действий по дальнейшему развитию Республики Узбекистан» и других документов. Основное внимание было акцентировано на формировании Государственного бюджета, выявлении и мобилизации резервов увеличения доходов, обеспечении исполнения решений и поручений Президента Республики Узбекистан, документов, подписанных в ходе визитов высокого уровня, а также инвестиционных проектов стратегического значения.
За отчетный период в результате проведенных Счетной палатой изучений и анализов, предпринятых мер и практического содействия выявлены дополнительные источники доходов в Государственный бюджет в размере 4 721,9 миллиарда сумов, обеспечено поступление в бюджет дополнительных источников по регионам на сумму 9,8 триллиона сумов вместо запланированных в прошлом году 9,1 триллиона сумов. Также установлен систематический контроль за обеспечением полноты поступлений в Государственный бюджет и мобилизацией дополнительных ресурсов, в 2018 году по республике привлечено в бюджет 54 194 миллиарда сумов.
Депутаты особо отметили, что в результате за счет перевыполненной части от прогноза доходов местных бюджетов в 2017 году и предыдущие годы в распоряжении местных хокимиятов не оставалось даже свыше 1 миллиарда сумов, а в 2018 году в их распоряжении осталось около 5,6 триллиона сумов.
Вместе с тем представители парламента акцентировали внимание на некоторых недостатках. В частности, депутаты подвергли резкой критике случаи необоснованного и неэффективного использования выделяемых из Государственного бюджета средств вместо поиска возможностей для увеличения доходов бюджета, задействования имеющихся рычагов, безответственное отношение к этому важному вопросу должностных лиц, а также другие недостатки.
По расходованию средств из Государственного бюджета, полученных за счет дополнительных доходов, оставленных в распоряжении местной власти, в четырех регионах (Ферганской, Мирзо-Улугбекском и Сергелийском районах Ташкента) проведены изучения.
Результаты изучений показали, что наблюдались случаи нерационального расходования средств на 49 миллиардов сумов, дефицит закупленных товарно-материальных ценностей, приписки в строительно-ремонтной работе и другие недостатки.
Несмотря на то, что было поручение правительства по выделению не менее 40 процентов дополнительных источников, в первую очередь , на мероприятия, связанные с обеспечением занятости населения, ни в одном из изученных регионов в данном направлении не были направлены средства, что вызвало недовольство представителей народа.
Члены политических партий в Законодательной палате Олий Мажлиса заслушали отчет Счетной палаты о деятельности в 2018 году и высказали свою позицию. Так, представители Движения предпринимателей и деловых людей — Либерально-демократической партии Узбекистана выдвинули предложение о взятии на контроль достижение принципов справедливости и прозрачности в ходе выделения населению по программе «Каждая семья — предприниматель» кредитов, процесс формирования первоначальной стоимости строящегося по типовым проектам жилья, его качество, обеспечение им, в первую очередь, нуждающихся семей.
Члены Демократической партии Узбекистана «Миллий тикланиш» акцентировали внимание на том, что во время изучения хода исполнения местных бюджетов Счетная палата выявила ряд недостатков. В этой связи подчеркнута важность дальнейшего усиления внимания на необходимости поиска местными хокимиятами мер по увеличению доходов местных бюджетов, задействования имеющихся возможностей и резервов, а также обеспечению целевого и эффективного расходования выделяемых из Государственного бюджета средств.
Представители Народно-демократической партии Узбекистана особо отметили увеличение объема средств, выделяемых из Госбюджета, для льготных кредитных линий по обеспечению населения доступным жильем, а также высказали мнение о дальнейшем развитии данной сферы.
Фракция Социал-демократической партии Узбекистана «Адолат» отметила, что в результате систематической работы Счетной палаты по развитию проектов в рамках государственных и региональных программ и решению проблемных вопросов были выделены кредиты на осуществление 36 проектов, выделение земельных площадей на реализацию 10 проектов, подключение по 10 проектам к инженерно-коммуникационным сетям, а также оказано содействие в оформлении таможенных документов.
Члены депутатской группы от Экологического движения Узбекистана отметили, что на основе проведенных Счетной палатой в 2018 году контрольных мероприятий и указаний были внесены изменения в ряд законов и подзаконных актов и подготовлены соответствующие межведомственные документы. Это имеет важное значение в предотвращении в последующем случаев правонарушений в финансовой сфере, их недопущении. Подчеркнута необходимость дальнейшего повышения эффективности взаимодействия Законодательной палаты Олий Мажлиса и Счетной палаты.
Фракции политических партий и депутатская группа от Экологического движения Узбекистана одобрили отчет Счетной палаты Республики Узбекистан за 2018 год. С учетом высказанных мнений и предложений Законодательная палата Олий Мажлиса утвердила отчет Счетной палаты Республики Узбекистан за 2018 год и приняла соответствующее постановление.