Жорий йилнинг 8 апрель куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасида Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича Комиссиянинг навбатдаги йиғилиши бўлиб ўтди.
Қонунчилик палатаси Спикери бошчилигида ўтказилган тадбирда комиссия аъзолари, депутатлар, Ўзбекистон Республикасининг Президенти Администрацияси, Адлия вазирлиги, Бош прокуратура, Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти ходимлари, шунингдек Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича тузилган экспертлик гуруҳлари аъзолари ҳамда оммавий ахборот воситалари вакиллари иштирок этди.
Ўтган йилнинг 8 август куни Давлатимиз раҳбарининг Фармони билан тасдиқланган Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш Концепцияси мамлакатимизда норматив-ҳуқуқий ҳужжатларини ишлаб чиқиш ва амалга оширишда муҳим аҳамият касб этмоқда.
Бу бежиз эмас, чунки мамлакатимизда сўнгги икки ярим йилда олиб борилаётган туб ислоҳотларни ҳуқуқий таъминлаш маълум даражада қонунчилик базасига, аввало, норма ижодкорлиги жараёнининг сифатига бевосита боғлиқдир.
Норма ижодкорлиги – мураккаб жараён. Ҳар жиҳатдан пишиқ, пухта тайёрланган қонун ҳужжатларида инсон ҳуқуқ ва эркинликлари устувор аҳамият касб этса, унинг ҳаётга татбиқ этилиши ҳам самарали бўлади. Аксинча, амалга оширишнинг аниқ механизмига эга бўлмаган, бирор-бир масалани аниқ ҳал этмайдиган, баъзан ўзаро зид қонун ва қонуности ҳужжатлари қабул қилиниши амалда кўплаб муаммоларни келтириб чиқаради.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев Ўзбекистон Республикаси Конституцияси қабул қилинганлигининг 26 йиллигига бағишланган маърузасида миллий қонунчилигимизда яхлит қонунларга нисбатан, қонуности ҳужжатларнинг ҳаддан зиёд кўплигини таъкидлаган эдилар. Йиғилишда бу борада Комиссия томонидан шу вақтгача бажарилган ишлар сарҳисоб қилинди ва келгусида Комиссия олдида турган устувор вазифалар белгилаб олинди.
Йиғилиш давомида Концепция доирасида тайёрланган ҳужжатлар, хусусан Норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳаларини, шунингдек, уларга илова қилинаётган ахборот-таҳлилий маълумотларни юридик-техник жиҳатдан расмийлаштиришнинг ягона услубиёти ҳамда Тўғридан-тўғри амал қилувчи қонунларда тизимлаштириш ва унификация қилиниши лозим бўлган қонун ҳужжатларини қайта кўриб чиқиш бўйича “Йўл харитаси” Олий Мажлис палаталари томонидан қабул қилинганлиги қайд этилди.
Таъкидланганидек, мазкур “Йўл харитаси” асосида бугунги кунда 60 га яқин тўғридан тўғри амал қилиш механизмига эга бўлган қонунларни қабул қилиш бўйича кенг кўламли ишлар олиб борилмоқда.
Қайд этиш жоизки, норма ижодкорлиги нафақат парламентнинг, балки бошқа давлат органларининг ҳам муҳим фаолият йўналишларидан ҳисобланади.
Йиғилишда галдаги асосий вазифа сифатида барча вазирлик ва идораларга мазкур ҳужжатларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини тушунтириш, уларни норматив-ҳуқуқий ҳужжатларни тайёрлашдаги янгиликлар ҳақида бохабар қилиш, бунинг учун уларга доимий равишда туркум семинарлар ташкил этиш лозимлиги белгиланди.
Йиғилишда асосий масала – Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш Концепциясининг “юраги” ҳисобланган “Норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳрирдаги лойиҳаси муҳокама қилинди.
Адлия вазирлиги ва Қонунчилик муаммолари ва парламент тадқиқотлари институти томонидан ишлаб чиқилган ушбу лойиҳада норма ижодкорлиги соҳасидаги энг илғор ютуқлар, халқаро ва хорижий тажрибанинг замонавий тенденциялари акс этган.
Хусусан, Лойиҳада норматив-ҳуқуқий ҳужжатларнинг ҳар бир тури бўйича аниқ асос ва предмети белгиланмоқда, уларни қабул қилишдан аввал жамоатчилик муҳокамасини ташкил этиш, коррупцияга қарши экспертиза ўтказиш ва фуқаролар ва тадбиркорлик субъектларига таъсирини баҳолаш, шунингдек, қонун лойиҳаларини учинчи ўқишда кўриб чиқиш жараёнида қонунни амалга ошириш бўйича чора-тадбирлар режасини ҳам атрофлича муҳокама қилиш ҳамда Сенатга тақдим этиш тартиби назарда тутилмоқда.
Лойиҳа юзасидан Комиссия аъзолари ўзларининг фикр-мулоҳазалари, таклифларини билдириб ўтишди. Лойиҳа Комиссия томонидан маъқулланди.
Муҳокамалар якунига кўра, Норма ижодкорлиги фаолиятини такомиллаштириш концепциясини амалга ошириш бўйича комиссия фаолиятини янада кучайтиришга қаратилган тавсиялар ишлаб чиқилди. Комиссиянинг галдаги муҳим вазифаларини белгилаб берувчи тегишли қарорлар қабул қилинди.

Обсужден проект закона «О нормативно-правовых актах» в новой редакции
8 апреля текущего года в Законодательной палате Олий Мажлиса проведено очередное заседание Комиссии по реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности.
â€œÐÐ¾Ñ€Ð¼Ð°Ñ‚ив-ҳуқуқий ҳужжатлар тўғрисида”ги қонуннинг янги таҳрирдаги лойиҳаси муҳокама қилинди
На заседании участвовали члены Комиссии, депутаты, сотрудники Администрации Президента Республики Узбекистан, Генеральной прокуратуры, Института проблем законодательства и парламентских исследований, а также члены экспертных групп, созданных в целях реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности и представители средств массовой информации.
В соответствии с утвержденной Указом Главы государства от 8 августа прошлого года Концепцией, одним из основных направлений совершенствования нормотворческой деятельности является повышение качества процессов разработки и принятия нормативно-правовых актов,
а также совершенствование мониторинга их исполнения.
И это не случайно, так как правовое обеспечение широкомасштабных реформ, проведенных за последние два с половиной года в нашей стране,
во многом зависит от соответствующего уровня действующей законодательной базы, и, прежде всего, от качества нормотворческого процесса.
Нормотворчество – сложный, многогранный процесс. Всесторонняя проверка и тщательная подготовка нормативно-правового акта, утверждение в нем безусловного приоритета прав и свобод человека, являются обязательными условиями эффективного их исполнения. И наоборот, принятие законов, не предусматривающих конкретных решений возникающих вопросов, противоречащих положениям других законов или подзаконных актов, не имеющих четкого механизма своей реализации, фактически, приводит к возникновению многих проблем
в правоприменительной практике.
В выступлении, посвященном 26-й годовщине принятия Конституции Республики Узбекистан, Президент Республики Узбекистан Ш. Мирзиёев подчеркнул, что в нашем национальном законодательстве количество подзаконных актов значительно превалирует над количеством законов прямого действия.
На заседании были подведены итоги, осуществленной до настоящего времени работы Комиссии, а также определены приоритетные задачи подлежащие реализации в будущем.
В ходе заседания были рассмотрены: Единая методика юридико-технического оформления проектов нормативно-правовых актов,
и информационно-аналитических материалов, прилагаемых к ним, а также “Дорожная карта” по пересмотру актов законодательства, подлежащих систематизации и унификации в законах прямого действия, принятые палатами Олий Мажлиса в рамках реализации Концепции.
Было отмечено, что на сегодняшний день, на основании этой «Дорожной карты» осуществляются широкомасштабные меры по подготовке и принятию более чем 60 законов, обладающих механизмами прямого действия.
Следует отметить, что процесс нормотворчества является одним
из важнейших направлений деятельности не только парламента, но и других государственных органов.
Одной из первоочередных задач проведенного заседания было информирование всех заинтересованных министерств и ведомств о сущности и значении принятых документов, об изменениях, касающихся порядка подготовки нормативно-правовых актов, а также о необходимости организации и проведения серии семинаров на регулярной основе.
Основным вопросом заседания являлся вопрос об обсуждении проекта закона «О нормативно-правовых актах» в новой редакции, который является одним из важнейших движущих механизмов Концепции совершенствования нормотворческой деятельности.
В этом проекте, разработанном Министерством юстиции и Институтом проблем законодательства и парламентских исследований, нашли свое отражение самые передовые идеи в сфере нормотворчества, а также современные тенденции зарубежного и международного опыта.
В частности, проектом конкретизированы основания и предмет каждого из видов нормативно-правовых актов в отдельности, определена необходимость организации до их принятия: обязательного общественного обсуждения, проведения антикоррупционной экспертизы и оценки
их воздействия как на граждан, так и на субъектов предпринимательства.
Кроме того, проектом определен порядок всестороннего обсуждения плана мероприятий по исполнению обсуждаемого проекта закона при его рассмотрении в третьем чтении в Законодательной палате, а также порядок утверждения плана мероприятий Сенатом.
Члены Комиссии высказали свои мнения и предложения по поводу содержания проекта. Проект в целом был одобрен Комиссией.
После завершения обсуждения были разработаны рекомендации
по дальнейшему усилению деятельности Комиссии по реализации Концепции совершенствования нормотворческой деятельности. Были приняты соответствующие решения, определяющие перспективные задачи Комиссии.