- Халқ таълимини бошқариш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида 3239
- Ўзбекистон Республикаси Президенти Администрацияси раҳбар ходимларини лавозимга тайинлаш тўғрисида 2670
2018 йил 24 октябрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар мамлакат ҳаётининг турли соҳаларида амалга оширилаётган ислоҳотларни ҳуқуқий жиҳатдан таъминлашга қаратилган бир қатор қонун лойиҳаларини, деярли ҳар бир даврада, ҳар куни муҳокама мавзуси бўладиган масалаларни кўриб чиқдилар.
Мажлисда депутатлар мамлакатимиз Президентининг 2018 йил 26 апрелдаги “Фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари фаолиятини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарорининг 20-банди ижроси юзасидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлиги томонидан ишлаб чиқилиб, парламент қуйи палатасига киритилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида»ги қонуни лойиҳасини муҳокама қилдилар.
Мазкур қонун лойиҳаси фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари фаолиятининг самарадорлигини янада ошириш, Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгашининг бу соҳадаги ваколатларини кенгайтириш ҳамда фаол иштирокини таъминлаш мақсадини кўзлайди.
Аммо қонун лойиҳасида бир қанча баҳсли нормалар акс этгани боис депутатларнинг ҳақли эътирозларини келтириб чиқарди. Шу туфайли мазкур қонун лойиҳасини янада пишиқ-пухта ишлаш мақсадида навбатдаги ялпи мажлис кун тартибига киритиш учун қолдириш мақсадга мувофиқ деб топилди.
Адлия вазирлиги томонидан тегишли вазирлик ва идоралар билан биргаликда қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи асосида киритилган «Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар ва ўзгартишлар киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси ҳам депутатлар томонидан қизғин муҳокама қилинди.
Қайд этилганидек, айни пайтда қонун ҳужжатларида Тошкент шаҳри ва Тошкент вилоятида доимий пропискаси бўлмаган Ўзбекистон фуқароларига нисбатан ушбу ҳудудларда яшаш ҳамда ишга жойлашиш билан боғлиқ қатор чекловлар мавжуд. Мазкур чекловларга риоя этмаслик фуқаролар ва мансабдор шахсларни маъмурий жавобгарликка тортиш учун асос ҳисобланади. Ушбу қонун лойиҳаси бундай чекловларни бартараф этишга қаратилган бўлиб, фуқароларнинг иш танлаш, республика ҳудудида эркин ҳаракатланиш бўйича конституциявий ҳуқуқлари, паспорт, билим олиш ҳамда ишга жойлашиш билан боғлиқ бошқа ҳуқуқлари амалга оширилишини таъминлаш мақсадида ишлаб чиқилди. Қонун лойиҳаси депутатлар томонидан атрофлича муҳокама этилди ва қабул қилинди.
Шундан кейин депутатлар «Ўзбекистон Экологик ҳаракати учун белгиланган квотанинг бекор қилиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига ўзгартишлар киритиш тўғрисида»гиқонуни лойиҳасини муҳокама қилишга киришдилар.
Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида кўрсатиб ўтилган вазифалар ижроси юзасидан парламент қуйи палатасининг бир гуруҳ депутатлари томонидан ишлаб чиқилган ушбу қонун лойиҳасининг мақсади Ўзбекистон Экологик ҳаракати учун белгиланган квотани бекор қилиш орқали Олий Мажлис Қонунчилик палатасига депутатлар номзодини илгари сурувчи субъектлар доирасини мақбуллаштириш, сайловга оид қонун ҳужжатларини такомиллаштириш ва халқаро андозаларга мослаштиришдан иборат.
Бироқ, депутатлар қайд этганидек, айни кунларда фуқароларнинг сайловга оид ҳуқуқларини амалга ошириш механизмларини такомиллаштиришга қаратилган Сайлов кодекси лойиҳаси ишлаб чиқилиб, кенг муҳокама этилмоқда. Сайлов кодекси қабул қилинадиган бўлса, депутатлар таклиф этаётган қонун лойиҳаси билан ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш кўзда тутилаётган бир нечта қонун табиий равишда ўз кучини йўқотади. Айни асосларга кўра, депутатлар фикрича, мазкур қонун лойиҳасида кўзда тутилган нормаларни алоҳида лойиҳа тарзида эмас, балки Сайлов кодексида акс эттириш мақсадга мувофиқ. Шу муносабат билан мазкур қонун лойиҳаси депутатлар томонидан рад этилди.
Мажлис кун тартибидаги навбатдаги масала — «Ўзбекистон Республикасининг Маъмурий жавобгарлик тўғрисидаги кодексига ўзгартишлар ва қўшимча киритиш тўғрисида»ги қонун лойиҳаси парламент қуйи палатасига Вазирлар Маҳкамаси томонидан мамлакатимиз Президентининг 2018 йил 2 апрелдаги “Қурилиш соҳасида давлат бошқаруви тизимини тубдан такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан тасдиқланган дастурнинг 2-банди ижросини таъминлаш мақсадида киритилди.
Депутатларнинг таъкидлашича, бугунги кунда қурилиш-монтаж ишларини бажараётган фуқароларга нисбатан шаҳарсозлик соҳасида йўл қўйган ҳуқуқбузарликлар учун жавобгарлик масаласи белгиланмаган. Натижада қурилиш соҳасида содир этилаётган ҳуқуқбузарликлар сони кескин ошиб бормоқда. Мазкур қонун лойиҳасининг асосий мақсади ҳуқуқбузар фуқароларга нисбатан тегишли жавобгарликни белгилаш, фуқаролар ва мансабдор шахсларга нисбатан жавобгарлик чораларини кучайтириш орқали қурилиш-монтаж ишларини амалга оширишда йўл қўйилаётган ҳуқуқбузарликнинг олдини олиш ҳисобланади. Шу муносабат билан кодекснинг 99-модда ҳамда 160-моддаларига фуқаролар ва мансабдор шахсларга нисбатан жавобгарлик чораларини қўллаш ҳамда кучайтиришни назарда тутувчи нормалар киритиш таклиф этилмоқда.
Лекин мажлисда қизғин муҳокама этилган ушбу қонун лойиҳасида бир қанча баҳсли нормалар мавжудлиги депутатларда кўплаб саволлар туғдирди. Шу муносабат билан лойиҳа ҳар томонлама пухта ишлаш мақсадида мажлис кун тартибидан чиқарилди.
Мажлис давомида «Меning fikrim» веб-портали орқали келиб тушган «Вақт ўтишини тескари ҳисобловчи светофорларни ўрнатиш мақсадга мувофиқлиги тўғрисида»ги электрон жамоавий мурожаатни кўриб чиқиш натижалари ҳақидаги масала ҳам кўриб чиқилди.
«Mening fikrim» веб-портали орқали йўлланган “Туман ва шаҳарларимиз кўчаларида вақт ўтишини тескари ҳисобловчи светофорларни ўрнатиш тўғрисида”ги электрон жамоавий мурожаатда кўчаларимизда ўрнатилган амалдаги светофорларни вақт ўтишини тескари ҳисобловчи индикаторлар билан жиҳозланган транспорт ва пиёдалар светофорларига босқичма-босқич алмаштириш ҳақидаги таклиф баён этилган. 10 мингдан зиёд овоз тўплаган ушбу мурожаат парламент Қонунчилик палатасининг Мудофаа ва хавфсизлик масалалари қўмитаси томонидан мажлис муҳокамасига киритилиб, атрофлича таҳлил қилинди ҳамда Вазирлар Маҳкамасига туман ва шаҳарларимиз кўчаларида шундай светофорларни босқичма-босқич ўрнатиш масаласини кўриб чиқиш тавсия этилган қарор қабул қилинди.
Шунингдек, мажлисда Соғлиқни сақлаш ва Молия вазирликларига юборилган парламент сўровлари натижалари ҳам кўриб чиқилди.
Қарши шаҳар туғруқ комплексига вилоят туғруқ комплекси мақомини бериш ва уни вилоят бюджетидан молиялаштириш бўйича 3 март куни Қашқадарё вилояти ҳокимининг қарори қабул қилинган. Ушбу қарорда Қарши шаҳрида вилоят миқёсидаги туғруқларни қабул қилувчи туғруқ комплексига айлантириш кўзда тутилган. Бироқ мазкур муассаса соғлиқни сақлаш органлари ташкилий тузилмасида мавжуд эмаслиги, уни ташкил этиш асоссиз эканлиги, унга юридик мақом бериш мақсадга мувофиқ эмаслиги, молиялаштириш вилоят бюджетидан амалга оширилмаётгани аниқланган.
Ушбу муаммони бартараф этиш мақсадида Соғлиқни сақлаш вазирлигига 2018 йил 30 августда парламент сўрови юборилган эди. Ўтган вақт мобайнида вазирликдан жавоб келган, бироқ унда масала ўз ечимини топмагани боис йўланган жавоб депутатларни қониқтирмади ва қайта сўров юборилди.
Натижада куни кеча олинган жавоб хатида вилоят ҳокимининг шу йил 15 октябрдаги “Вилоятда оналик ва болаликни муҳофаза қилиш тизимини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари ҳақида”ги қарори қабул қилингани, 2018 йил 3 мартдаги қарори эса, бекор қилингани билдирилган. Шу аснода Қашқадарё вилоят туғруқ комплекси Қарши шаҳар туғруқ комплексига айлантирилиб, фаолияти тикланган. Яъни, мазкур масала қонуний ечим топган.
Шунингдек, Қашқадарё вилоят болалар кўп тармоқли тиббиёт маркази дори воситалари ва тиббий буюмлар билан лозим даражада таъминланмагани, 2018 йил 1 июль ҳолатига тиббиёт марказининг етказиб берувчи ташкилотлар олдидаги кредитор қарздорлиги 263 миллион сўмни ташкиш этгани, бу эса беморларга тегишли тиббий хизмат кўрсатишда ўзининг салбий таъсирини кўрсатаётгани ҳолати бўйича Молия вазирлигига юборилган парламент сўровига ҳам жавоб олинди. Унга кўра, жорий йилнинг 12 сентябригача бўлган муддатда қарздорликлар молия органлари томонидан тўлиқ қоплаб берилган. Болалар кўп тармоқли тиббиёт муассасаси бугунги кунда дори-дармон билан таъминланган.
Мажлисда, шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Қонунчилик палатаси ваколатига тааллуқли бошқа масалалар ҳам кўриб чиқилди.

- Что стало предметом межфракционной полемики? 1683
24 октября 2018 года состоялось очередное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. На нем депутаты рассмотрели ряд проектов законов, направленных на правовое обеспечение осуществляемых в стране реформ в различных сферах, вопросы, которые является ежедневной темой обсуждения населения.
Предварительно все внесенные в повестку дня вопросы были обсуждены на заседаниях фракций политических партий и депутатской группы от Экологического движения Узбекистана.
На заседании депутаты обсудили законопроект «О внесении изменений и дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан», разработанный Министерством занятости и трудовых отношений во исполнение пункта 20 постановления Президента страны «О дополнительных мерах по совершенствованию деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель» от 26 апреля 2018 года.
Данный проект закона нацелен на дальнейшее повышение эффективности деятельности фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель, расширение полномочий и обеспечение активного участия Совета фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана.
Однако имеющийся ряд дискуссионных норм в законопроекте вызвал ряд справедливых претензий депутатов. В этой связи в целях детальной доработки законопроекта отмечена целесообразность оставить его и включить в повестку дня следующего заседания нижней палаты парламента.
Внесенный в палату Министерством юстиции совместно с соответствующими министерствами и ведомствами на основе права законодательной инициативы законопроект «О внесении дополнений и изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан» также бурно обсужден депутатами.
Отмечалось, что сегодня в актах законодательства в отношении граждан Узбекистана, не имеющих постоянной прописки в городе Ташкенте и Ташкентской области, имеется ряд ограничений, связанных с проживанием и получением работы на данных территориях. Несоблюдение вышеуказанных ограничений является основанием для привлечения граждан и должностных лиц к административной ответственности. Данный законопроект направлен на устранение вышеуказанных ограничений и разработан в целях обеспечения реализации конституционных прав граждан на свободный выбор работы, свободное передвижение по территории республики и других прав, связанных с получением паспорта, образования и трудоустройством. Депутаты детально рассмотрели и приняли законопроект.
Далее депутаты приступили к обсуждению проект закона «О внесении изменений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с отменой установленной квоты для Экологического движения Узбекистана».
Целью данного законопроекта, разработанного группой депутатов нижней палаты парламента в свете исполнения задач, изложенных в Послании главы нашего государства ОлийМажлису, является оптимизация круга субъектов, обладающих правом выдвижения кандидатов в депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса посредством упразднения системы квотирования депутатских мест для Экодвижения, совершенствование избирательного законодательства и приведение его в соответствие с международными стандартами.
Однако, как подчеркнули депутаты, в настоящее время разработан и широко обсуждается проект Избирательного кодекса, направленного на совершенствование механизмов реализации избирательных прав граждан. Если будет принят Избирательный кодекс, то ряд законов, в которые согласно предлагаемому депутатами проекту закона вносятся изменения и дополнения, утратят силу. Согласно данным обоснованиям, по мнению депутатов, предусмотренные в данном законопроекте нормы целесообразно отразить не в виде отдельного проекта, а внести в Избирательный кодекс. Исходя из этого, данный законопроект отклонен депутатами.
Очередной вопрос повестки дня — законопроект «О внесении изменений и дополнений в Кодекс Республики Узбекистан об административной ответственности», внесенный в нижнюю палату парламента Кабинетом Министров во исполнение пункта 2 Программы, утвержденной Указом Президента Республики Узбекистан «О мерах по коренному совершенствованию системы государственного управления в сфере строительства» от 2 апреля 2018 года.
Как подчеркнули депутаты, на сегодняшний день законодательством страны не определена мера ответственности осуществляющим строительно-монтажные работы гражданам за правонарушения в градостроительстве. В результате количество правонарушений в данной сфере постоянно растет. Основной целью данного законопроекта является определение соответствующей ответственности в отношении правонарушителей, в том числе граждан и должностных лиц. Это послужит предотвращению допускаемых правонарушений при реализации строительно-монтажных работ. В этой связи в статьи 99 и 160 кодекса предлагается внести нормы о применении и усилении административных мер в отношении граждан и должностных лиц.
В ходе обсуждений данного законопроекта у депутатов из-за наличия в нем нескольких спорных норм возникло множество вопросов. В этой связи данный законопроект снят с повестки дня в целях его всесторонней доработки.
В ходе заседания также рассмотрен вопрос о результатах рассмотрения поступившего через веб-портал «Mening fikrim» электронного коллективного обращения «О целесообразности установления светофоров с обратным отсчетом времени на улицах районов и городов».
В электронном коллективном обращении «О целесообразности установления светофоров с обратным отсчетом времени на улицах районов и городов», поступившего через веб-портал «Mening fikrim», предложено поэтапно осуществлять замену действующих транспортных и пешеходных светофоров, оснащенных индикаторами обратного отсчета времени. Данное обращение, набравшее более 10 тысяч голосов, было внесено в повестку дня заседания Комитетом по вопросам обороны и безопасности Законодательной палаты парламента, подробно проанализировано. По итогам принято соответствующее постановление, в котором Кабинету Министров рекомендовано рассмотреть вопрос о поэтапной замене таких светофоров на улицах районов и городов страны.
На заседании также рассмотрены результаты парламентских запросов, направленных в министерства здравоохранения и финансов.
3 марта текущего года принято решение хокима Кашкадарьинской области о преобразовании родильного комплекса г. Карши в областной родильный комплекс и финансировании его деятельности за счет областного бюджета. В данном решении также предусмотрено преобразование родильных комплексов города Карши в масштаб областного. Однако выявлено, что данное учреждение отсутствует в организационной структуре органов здравоохранения и не финансируется из бюджета области, поэтому его создание не имеет обоснований, в том числе нецелесообразно придавать ему юридического статуса.
В целях устранения имеющейся проблемы в Министерство здравоохранения 30 августа 2018 года был направлен парламентский запрос. За прошедший период министерство ответило на него, тем не менее он не удовлетворил депутатов ввиду отсутствия в нем решения вопроса, в этой связи запрос был направлен повторно.
В результате в недавно полученном ответном письме сообщено, что 15 октября текущего года принято решение хокима области «О мерах по дальнейшему совершенствованию системы охраны материнства и детства в области». Вследствие этого решение от 3 марта 2018 года утратило свою силу. Таким образом, родильный комплекс Кашкадарьинской области преобразован в родильный комплекс г. Карши, восстановлена его деятельность. То есть, данный вопрос получил законное решение.
Кроме того, получен ответ на парламентский запрос, направленный в Министерство финансов 30 августа текущего года, о неудовлетворительном состоянии обеспечения лекарственными препаратами и медицинскими принадлежностями Кашкадарьинского областного детского многопрофильного медицинского центра. Также кредиторская задолженность данного центра по состоянию на 1 июля 2018 год перед поставщиками лекарственных средств составляет 263 млн. сумов, что, в свою очередь, негативно влияет на качество оказания медицинских услуг пациентам. Согласно этому до 12 сентября нынешнего года со стороны финансовых органов задолженности полностью погашены. В настоящее время детское многопрофильное медицинское учреждение области обеспечено лекарственными препаратами.
На заседании также обсуждены другие вопросы, входящие в полномочия Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан.